Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rada kritizuje Primu. Televize prý vyvolává strach z Romů

Logo televize Prima | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo televize Prima | foto: Reprofoto

PRAHA Televize Prima se ostře ohradila proti upozornění od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na údajné porušení zákona. Rada se na posledním zasedání usnesla, že některé příspěvky odvysílané ve Zprávách FTV Prima v rubrice Kam se jiní bojí utvrzovaly stereotypní předsudky vůči romské menšině.

To televize odmítá, podle ní reportáže pravdivě popisovaly skutečné situace. Uvedla to v tiskové zprávě.

"Máme za to, že rubrika jako celek i jednotlivé příspěvky, které RRTV z rubriky odseparovala a izolovaně napadla, pravdivě popisovaly reálné situace. Dlouhodobě a z vlastního hlubokého přesvědčení ctíme, že by se média měla chovat vůči menšinám odpovědně a podporovat toleranci, a ti, kteří skutečně sledují a znají tuto rubriku, to vědí," prohlásil generální ředitel FTV Prima Marek Singer. "Jsme ale také toho názoru, že by se RRTV neměla pouštět do pokusů o sterilizaci a filtraci obsahu nezávislého zpravodajství rozhodováním o tom, co je ještě 'únosnou' informací a co už je stereotypním předsudkem," dodal šéf televize.

Rada při svém rozhodnutí posuzovala reportáže z období letošního dubna až května. Shledala při tom porušení zákona, které vysílatelům ukládá "nezařazovat do programů pořady, které mohou utvrzovat stereotypní předsudky týkající se etnických, náboženských nebo rasových menšin...".

Ve zprávě po zasedání v tomto týdnu rada podotkla, že obyvatelé sociálně vyloučených lokalit byli v příspěvcích vnímáni skrze svoji skupinovou příslušnost, nikoli jako jednotlivé osoby, přičemž připsané charakteristiky bývaly jednoznačně negativní.

Posílení xenofobních nálad

V jedné z reportáží podle RRTV byla na obyvatele lokality uvalena kolektivní vina za okradení štábu, v další pak utvrzována představa, že Romové jsou pro majoritu nebezpeční, čímž je vyvoláván strach z příslušníků této etnické skupiny. Některá zobrazování osob romského původu podle rady mohou mít za následek posílení xenofobních nálad a etnického napětí ve společnosti. V této souvislosti televize poukázala na výjimečnost pravomocí, které zákon českému regulátorovi přisuzuje.

"Myslíme si, že se ukazuje, že ust. § 32 odst. 1 písm. i) vysílacího zákona, které v evropském kontextu zcela unikátně zavádí tzv. politickou korektnost do právního řádu, jednoznačně odporuje ústavní garanci svobody projevu a práva veřejnosti na informace. Jako provozovatel média v demokratické společnosti jsme oprávněni, či spíše povinni, ukazovat svět objektivně takový, jaký je, a nevyhýbat se při tom žádným tématům," míní generální ředitel Primy.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...