Sobota 30. března 2024, svátek má Arnošt
130 let

Lidovky.cz

Radioaktivní mrak je výmysl bulváru, tvrdí Drábová

Média

  19:00
PRAHA - Výraz "radioaktivní mrak", který má podle některých médií dorazit z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 nad střední Evropu, je podle šéfky Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové "strašící výraz bulvárních médií".

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Ve skutečnosti jde v Evropě jen o sotva měřitelné jednotlivé částice unášené prouděním vzdušných mas, v České republice dosud nebyly změřeny, reagovala dnes Drábová na informace související s únikem radioaktivity z elektrárny, která byla poškozena předminulý týden při silném zemětřesení a ničivém tsunami.

Například německá agentura DPA s odvoláním na německý úřad pro životní prostředí sdělila, že radioaktivní prach z poškozené elektrárny má dnes dorazit nad střední Evropu. Obyvatele ale neohrozí, protože úroveň radiace bude velmi nízká, uvedla DPA. Český hydrometeorologický ústav neočekává, že by se radioaktivní částice dostaly nad Česko.

Radiační monitorovací síť funguje 24 hodin denně
"V našich zařízeních, která měří aktivitu ve vzdušném aerosolu, budeme muset odebírat tu vzdušninu velmi dlouho, abychom vůbec něco naměřili," řekla Drábová. Radiační monitorovací síť funguje 24 hodin denně od havárie v jaderné elektrárně v Černobylu na Ukrajině v roce 1986.

Síť spolupracuje s meteorology, kteří umějí předpovědět, kdy a odkud se do střední Evropy vzduch, který ponese radioaktivní části, může dostat. Po havárii v Japonsku zatím ale monitorovací síť nic nenaměřila, dodala a odkála na Státní ústav radiační ochrany, který se zabývá vědeckým výzkumem radiace (http://www.suro.cz/cz/rms/svz).

K tématu

Radioaktivní částice se v posledních dnech šířily od Fukušimy na východ, tedy nad Tichý oceán. Nepatrné a zdraví neohrožující množství radioaktivních prvků bylo naměřeno v monitorovacích stanicích napříč Pacifikem, v Severní Americe a na Islandu. Neškodný radioaktivní prach má dnes dorazit nad střední Evropu, ale Český hydrometeorologický ústav neočekává, že by se radioaktivní částice dostaly nad Českou republiku.

Ani černobylská havárie podle Drábové Evropu ve vzdálenosti větší než 300 kilometrů neohrozila. "Francouzi říkají, že jde nyní o tisíckrát až desettisíckrát menší vzrůst radioaktivity než při výbuchu jaderného zařízení v Černobylu. A my s tím souhlasíme," zdůraznila.

Havárie japonské elektrárny je srovnatelná se zkouškami jaderných zbraní
Drábová srovnala havárii japonské jaderné elektrárny po zemětřesení a vlně tsunami, kdy došlo k úniku radioaktivity, se zkouškami jaderných zbraní, které se dělaly v Tichém oceánu. "Já myslím, že tehdy bylo zamoření větší," uvedla. Přesto podle ní ani u jaderných zkoušek nešlo o ohrožení.

Bohužel se podle Drábové stále nedaří vysvětlit, že "měřitelné" neznamená "nebezpečné". Aby nějaké nebezpečí hrozilo, muselo by jít o hodnoty větší milionkrát, možná i víckrát, odhadla. Značná část populace podle Drábové sleduje bulvární média, které prý používají zavádějící výrazy jako například "radioaktivní mrak". "Tyto výrazy, ty prostě tam prodávají. Je to jejich živobytí, já tomu rozumím, ale v téhle situaci to nepomáhá," uzavřela.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!