Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Radiožurnál se zase změní

Programový ředitel Českého rozhlasu a ředitel Českého rozhlasu Regina Richard Medek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Programový ředitel Českého rozhlasu a ředitel Českého rozhlasu Regina Richard Medek | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Necelé dva měsíce po odvolání ředitelky Radiožurnálu Barbory Tachecí koriguje vedení Českého rozhlasu jí zavedené novinky. Do původního stavu se vrací náboženské vysílání či magazín pro motoristy, stanice dostane do konce června jiný zvukový obal.

„Změna v nějaké formě, na tom jsme se shodli všichni, nutná byla. Je otázkou, zda měla býti dělána takto rychle, nebo postupným přechodem,“ řekl LN ke změnám, jež zavedla Tachecí, programový ředitel Richard Medek.

Rozhlasové radě ve středu předestřel: „Období od začátku února, po odchodu paní ředitelky, bych nazval nejen obdobím stabilizace, ale i dalšího rozvoje Radiožurnálu, a to ve třech oblastech zejména - v personální, programové a rozpočtové.“

Přicházet s vlastními tématy

Pro další měsíce Medek vytýčil několik programových cílů. Ihned se podle něj podařilo „přizpůsobit výběr dopoledního hosta charakteru zpravodajské stanice“. Kritikům vadilo, že rozhlas zve téměř jen herce či spisovatele, včetně třeba Barbary Nesvadbové, na úkor vědců a zástupců běžných profesí.

Proběhla i nařízená změna moderátora popoledního bloku životního stylu, i změny v obsahu. Stanice se na konci února rozloučila s Milanem Bílkem, jehož Tachecí v lednu přivedla z komerčního rádia Faktor. Blok Styl, který Bílek uváděl, se teď zve „Odpolední Radiožurnál s Jiřím Chumem“, podle Bílkova nástupce.

Chum už pro Radiožurnál pracoval, nyní uvádí večerní zprávy Primy, ve dvojici s Terezií Kašparovskou. V rozhlasu ho možná čeká jiný čas. „Byli bychom rádi, kdyby ráno zůstal Jan Pokorný, dopoledne budeme hledat zpravodajsko-publicistický hlas, typu třeba Jiřího Chuma,“ přiblížil Medek. Podle něj se počítá s tím, že do popoledního času by se přesunula Lucie Výborná, jež nyní provází dopolednem. To má být součást obsahových změn chystaných na září.

Jejich podstatou je snaha změnit dopoledne z publicisticky laděného v dobu, kdy stanice bude přinášet původní témata. „Každý den by měl Radiožurnál nastolovat vlastní agendu,“ plánoval už na konci února pověřený ředitel stanice a její šéfredaktor Alexandr Pícha. Má jít o témata „jdoucí do hloubky“, včetně investigativních.

Ředitel Medek dále chce, aby Radiožurnál do konce června změnil zvukový obal - znělky a předěly. Zvažuje se, že Zápisník zahraničních zpravodajů už nebude moderovat Alexej Pyško, jehož přivedla Tachecí a jehož projev neodpovídal charakteru pořadu, a zda by se relace neměla znovu vysílat živě.

Do původní podoby se vrátil Křesťanský týdeník, chystá se i obdoba popoledního Motožurnálu, který Tachecí zrušila a jehož příspěvky rozpustila do celodenního proudu. „Od 1. května bude pořad s motoristickou tematikou začleněn do vysílacího schématu,“ řekl Medek.

Prý se totiž ukázalo, že některá témata, která byla rozprostřena do formátu, jako by neexistovala: „To myslím byla nedomyšlenost nás všech. Posluchač neohodnotí, že téma se objeví v proudu mezi jinými tématy, ale je zvyklý, že to najde vždy ve stejném čase pod určitým titulkem.“ Právě zavedení proudového vysílání namísto sevřených pořadů bylo podstatou koncepce Tachecí. Medek však tvrdí, že pojetí se mění jen v některých případech, celkově nikoli.

Kritici volí různé cesty

Podle mluvčího rozhlasu René Zavorala vedení od ledna dostalo celkem osm set stížností na nový Radiožurnál, za poslední měsíc a půl však jen jedinou. Podle průzkumů většina posluchačů považuje nový Radiožurnál za modernější a lepší.

Koncesionář Milan Březina, jenž navštěvuje schůze rozhlasové rady s odsuzujícími transparenty, přesto svolává na sobotu demonstraci za „záchranu Radiožurnálu“. „Pojďte s námi zachránit kus dobré žurnalistiky a jednu slavnou prvorepublikovou značku,“ vyzývá.

Iniciativa „Nechceme přeladit, nemáme kam“, která na internetu sebrala podpisy tisíců nespokojených a o svých výhradách opakovaně diskutuje přímo s šéfy rozhlasu, je proti. Vítá, že rozhlas připomínky zvenčí akceptuje. „Demonstrace není na pořadu dne, volíme spíše dialog. Ředitel souhlasil i s veřejnou diskusí,“ řekla jedna z mluvčích iniciativy Hana Kopecká.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!