Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Jaké písně hraje Radiožurnál? To je přísně tajné

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jména interpretů a hraných skladeb? U většiny rádií dostupná a lehce dohledatelná informace, u veřejnoprávního Radiožurnálu pečlivě střežené tajemství. Český rozhlas skoro u všech stanic playlisty nezveřejňuje, proto se do toho na vlastní pěst pustil jeden z posluchačů.

Po delší době si programátor Ladislav Ševcůj pustil Radiožurnál a nestačil se divit. "Byl jsem překvapen, že slyším aktuální songy," vzpomíná. Jenže když se chtěl blíže seznámit se současným playlistem stanice, narazil. Český rozhlas totiž seznamy skladeb na svých stanicích neposkytuje.

Výjimkou je pouze digitální rádio Wave pro mladé posluchače. "Práce s obsahem a specifikace žánrů je tam odlišná než u Radiožurnálu," vysvětluje mluvčí Českého rozhlasu Jakub Čížek, proč jsou playlisty dostupné právě u Wavu.

ČTĚTE TAKÉ:


Ševcůj ale vytvořil jednoduchý program, pomocí něhož může kdokoliv na webu radiozurnal.3tecky.cz do databáze zadat jméno interpreta a název písně, kterou na Radiožurnálu slyšel.

Vondráčková si stěžovala, že jí Radiožurnál málo hraje

Zpěvačce Heleně Vondráčkové se loni nelíbilo, že Radiožurnál málo hraje její písně. Zpěvaččin manžel a manažer Martin Michal to dokonce označil za cenzuru. Radio jejich výtky odmítlo - čtěte zde.

V seznamu již figuruje přes 400 skladeb, z nichž drtivou většinu zadal během března právě Ševcůj.

"V autě do a z práce a v práci mám Radiožurnál puštěný a pomocí aplikace na chytrém telefonu identifikuji právě hrající skladbu, tedy pokud ji neznám. Pokud v databázi je, poznačím že právě hraje, pokud není, vložím interpreta, název songu a případně ještě dohledám, kdy píseň vznikla," vysvětluje systém. Web navíc umí zadané skladby a interprety seřadit podle roku vydání či hranosti, odkazuje také na ukázky na Youtube a na Wikipedii.

Anketa

Myslíte si, že Radiožurnál po drtivé kritice zlepšil hudební dramaturgii?

Ano, hudba se výrazně zlepšila. 396
Ne, vše zůstalo při starém. 6245
Nevím, Radiožurnál neposlouchám. 1972

Jelikož v playlistu Radiožurnálu podle mluvčího Čížka rotuje "něco pod tisíc" skladeb, Ševcůjovi a jeho přispěvatelům tak zbývá identifikovat 500 až 600 titulů. S tím, že by se mu podařilo zkompletovat celý playlist, ale nepočítá, sám už databázi skoro neplní. "Když mám chuť, značím songy, ale prakticky už jen kontroluju nově vkládané záznamy," komentuje to.  

Web, který zveřejňuje playlist Radiožurnálu.

Web, který zveřejňuje playlist Radiožurnálu.


Dosud nasbíraný vzorek podle Ševcůje pro stanici nevyznívá negativně a ukazuje, že léta omílané písně nahrazuje čerstvá hudba. "Skladeb z roku 2011 je několikrát více než z roku 2010, což značí, že Radiožurnál hraje právě poslední hity. Také nejhranější skladby jsou ty z loňského (a letošního) roku," spočítal.

Jaká píseň vás nejvíc štve?

Server Lidovky.cz vyhlašuje anketu o nejhorší píseň, kterou Radiožurnál pouští. Jaká skladba vám nejvíc vadí? Pište své postřehy a názory na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz. 

Kvalita hudební dramaturgie na Radiožurnálu je dlouhodobě námětem vášnivých debat a terčem kritiky. Kvůli malé pestrosti ji vedle odborníků kritizoval i šéf Českého rozhlasu Peter Duhan. A mluvčí Čížek se teď dušuje: "Ještě letos se to změní."

Proč je playlist Radiožurnálu tajný? Dočtete se v 15 hodin v rozhovoru s Jakubem Čížkem na serveru Lidovky.cz.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...