9. října 2012 8:00, aktualizováno  8:25 Lidovky.cz > Byznys > Média

Radiožurnál ustoupil a zveřejňuje playlisty. Prý jako benefit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Staronový ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staronový ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan | foto: ČTK

PRAHA Zájemci o seznam hraných skladeb Radiožurnálu mohou slavit. Český rozhlas ustoupil veřejnému tlaku a stejně jako ostatní rádia začal zveřejňovat playlist své nejposlouchanější stanice. Končí tak spor, který dokonce řešil i soud, a o němž již od jara informoval server Lidovky.cz.

Seznam hraných skladeb Radiožurnál zveřejňuje na svém webu od začátku letošního podzimu, posluchači se dozví jméno interpreta, název písně a čas hraní. "Playlisty uveřejňujeme jako "benefity" pro posluchače, přestože soud rozhodl, že je zveřejňovat nemusíme a je to naše "know-how"," informoval server Lidovky.cz mluvčí Českého rozhlasu Jakub Hritz.

ČTĚTE TAKÉ:


Jak server Lidovky.cz psal, soud letos v květnu uznal argumentaci Českého rozhlasu, že jsou playlisty jeho obchodním tajemstvím a nemusí je uveřejňovat. Zamítl tak žalobu aktivisty Petra Hostinského, který chtěl získat informace o skladbách a interpretech od 1. do 7. března 2010 na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Za tajnosti kolem playlistů si Radiožurnál dokonce vysloužil nominaci v anketě Otevřeno x Zavřeno 2012 hodnotící otevřenost úřadů a veřejnoprávních institucí. "I když soud prvního stupně dal ČRo zapravdu, jde natolik o otázku vyvažování práv, že lze rozhodnutí Rozhlasu hodnotit nezávisle a z občanského hlediska. Všechny celoplošné rozhlasové stanice konkurující Českému rozhlasu v nějaké podobě svůj playlist zveřejňují (zpravidla na svém webu), takže pro podřazení pod obchodní tajemství chybí podstatná podmínka," vysvětlují pořadatelé nominaci.

I když Radiožurnál informace začal zveřejňovat, zájemci o nahlédnutí do starších playlistů mají smůlu, na webu najdou pouze seznam skladeb z aktuálního a předchozího dne. "Odpověď na otázku, proč jen na den zpětně, vyplývá právě ze slova "benefit". Navíc, pokud posluchači zaslechnou písničku a chtějí její název, většinou hledají ihned, ne měsíc zpětně," vysvětluje Hritz. Přehodnotit toto rozhodnutí vedení stanice neplánuje.

Playlist Radiožurnálu


Vedle zveřejňování playlistů vedení rozhlasu ohlásilo i další změny. Šéfdramaturg Petr Král v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že od května se zvýšila rotace hraných skladeb na šest až osm dnů, stanice se snaží reagovat i na kritiku samotné hudební dramaturgie. V červenci si zadala průzkum mezi posluchači, na základě něhož mění výběr hudby. (ROZHOVOR ČTĚTE ZDE)

Podle představ generálního ředitele Českého rozhlasu Petra Duhana by hudba měla dobře korespondovat se zpravodajskými pořady. "Moje představa je taková, že posluchač bude okamžitě identifikovat Radiožurnál, protože hraje toto a hraje to takto," řekl k tomu.

ogoOndřej Golis
  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz