Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Radiožurnálu změny přilákaly posluchače

Bývalá ředitelka Radiožurnálu Barbora Tachecí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá ředitelka Radiožurnálu Barbora Tachecí. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Stanici Český rozhlas 1 - Radiožurnál v době, kdy od Nového roku přešla k nové podobě vysílání, vzrostl počet posluchačů. V období od začátku října do konce března jej denně naladilo v průměru 709.000 lidí, v době od července do prosince to bylo o 9000 méně. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu poslechovosti. Nová podoba vysílání zavedená bývalou ředitelkou Barborou Tachecí rozpoutala v lednu vlnu protestů, jenž vedly k jejímu odvolání.

"My jsme samozřejmě opatrně s výsledky spokojeni, protože neukázaly ani pád, ani vzestup Radiožurnálu," řekl ČTK Alexandr Pícha, který je nyní pověřen vedením stanice. Vzestup o devět tisíc podle něj vedení vnímá jako udržení stability zájmu o stanici.

"Uvědomujeme si, že tyto výsledky zatím nemohou vypovídat skoro nic o změnách, které nastaly po 1. lednu," míní Pícha. Důvodem je mimo jiné to, že Radio Projekt je průzkum vždy za půlrok, takže první odpovídající výsledky sledovanosti budou až po červnu.

"Ale co je důležitější, sám ze své praxe vím, že když člověk něco zkazí,tak se to zpravidla na tom programu projeví hned. Ale když se něco udělá dobře, tak to trvá delší dobu, než něco půjde nahoru," uvedl Pícha. "Takže jsem realista a očekávám, že skutečně to, jakým způsobem ten program funguje, se může projevit po třetím, ale spíše až po čtvrtém kvartále," dodal.

Bouřlivé změny
Za novou podobou Radiožurnálu od Nového roku stála bývalá ředitelka stanice Barbora Tachecí, která do čela stanice nastoupila o dva měsíce dříve. Nová podoba vyvolala i negativní reakce, protože prý stanici přiblížila komerčním rádiím a způsobila odchod některých populárních moderátorů a komentátorů, například Ivana Hoffmana, zatímco jiní, z komerční sféry, naopak do Radiožurnálu nastoupili.

Tachecí představila svou představu změn v Radiožurnálu v polovině prosince. "Chceme modernější a méně konzervativní rádio pro všechny, které zajímá, co se děje," řekla tehdy. "Hlavním kritériem pro posuzování úspěšnosti rádia veřejné služby není poslechovost a počet posluchačů, ale především kvalitní zpravodajství a publicistika," dodala později.

Tachecí nakonec Kasík na začátku února odvolal, důvodem byl podle ČRo "narůstající nesoulad v komunikaci uvnitř rozhlasu". Tachecí se po svém odvolání dostala do špatného psychického stavu a dodnes je na nemocenské; vedením stanice byl pověřen právě Pícha.

Kvůli nesouhlasu s novou podobou vznikla i iniciativa Nechceme přeladit, nemáme kam, jejíž petici podle internetových stránek www.iprotest.cz za dva měsíce podepsalo téměř 10.000 lidí.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK v lednu a únoru mezi posluchači stanice, který ČRo inicioval, ale změny zaregistrovala pouze polovina z respondentů. Z těch, kteří změnu zaznamenali, pak 45,5 procenta uvedlo, že jim nová podoba stanice vyhovuje, 6,5 procenta mínila, že jim "velmi vyhovuje". Zhruba čtvrtina se domnívala, že jim z části vyhovuje a z části ne. Celkem 16 procent respondentů uvedlo, že jim nový Radiožurnál vadí, dalších 7,5 procenta tvrdilo, že jim "velmi vadí".

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!