8. ledna 2012 19:50 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rádiu Česko hrozí vypnutí, BBC totiž musí šetřit

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA  Posloucháte BBC, program Rádia Česko. Takovou znělkou se už šest let v krajských městech šest hodin denně ohlašuje jediná čistě zpravodajská stanice Českého rozhlasu. Zatím ale není jisté, jestli letos k poslednímu červnu její vysílání neskončí.

„Dostali jsme se do velmi nepříjemné situace, kterou řeším přímo s vedením BBC,“ reaguje Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu. I když se nikdo v tuto chvíli nechce k věci příliš vyjadřovat, vedení veřejnoprávního média se prý o nastalých potížích s frekvencemi dozvědělo s několikaměsíčním zpožděním.

BBC začala šetřit

Hlavní zádrhel vězí v tom, že britská stanice BBC začala šetřit, a proto chce od letošního července citelně omezit i vysílání na území České republiky. A to by se ve výsledku silně dotklo i programu Rádia Česko, který si denně naladí devět tisíc posluchačů. V součtu s ostatními programy na kmitočtu BBC dělá celková poslechovost 75 tisíc lidí.

Britská stanice proto nyní hledá partnera, který by její frekvence využíval. V Česku je může provozovat do roku 2025. O takové privilegium nyní usiluje Český rozhlas. Jenže rozhodnuto ještě zdaleka není. „Mohu potvrdit, že jednání se vedou. Všechny strany přitom věří, že povedou ke zdárnému konci,“ zní strohá odpověď Víta Koláře, emisara BBC v Praze.

Aby Český rozhlas uspěl, připravuje velkorysou nabídku - převzít náklady za celkový provoz sítě. „Náš zájem je zůstat na těch frekvencích i dál, tak řešíme, jestli bychom to ufinancovali,“ potvrzuje Jakub Čížek, mluvčí veřejnoprávního rádia.

To by kromě mnohem vyšších účtů ve výsledku znamenalo i více hodin pro Rádio Česko v éteru. „Už dnes vlastně pokrýváme deset hodin denně, šest na analogu, čtyři na internetu, takže by to pro nás nebyl problém,“ předvídá Václav Sochor, šéfredaktor zpravodajské stanice. Rozhodnutí padne během několika týdnů. „Věřím, že jsme schopni najít vyhovující řešení pro Rádio Česko,“ přeje si Duhan.

Krize odkryla vnitřní doutnající spor

Aktuální situace poodhalila i třenice uvnitř Českého rozhlasu. Lidé z vedení totiž nepřímo označují za viníka Hanu Hikelovou, ředitelku zpravodajství a Duhanovu protikandidátku v loňské volbě ředitele. Právě Hikelová dříve s BBC o frekvenci pro Česko jednala, před koncem roku se ale překvapivě do věci vložil sám ředitel Peter Duhan. O možných potížích prý zavčas neinformovala.

Sama Hikelová je na dovolené a ke kauze se zatím nechce vyjadřovat. Duhan nicméně navenek jakoukoliv nevraživost vůči Hikelové odmítá „Dostala za úkol vypracovat projekt centra zpravodajství. Svou budoucnost v rozhlase má ve svých rukou. Není důvod, aby nezůstala, pokud odvede práci ke spokojenosti vedení,“ říká.

Ondřej Stratilík