Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Radní ČT dali řediteli Janečkovi 303 tisíc na odměnách

Jiří Janeček při volbě nového ředitele ČT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček při volbě nového ředitele ČT. | foto: ČTK

PRAHA Rada České televize, která kontroluje činnost a hospodaření veřejnoprávní instituce, dnes řediteli Jiřímu Janečkovi schválila další várku z pravidelně udělovaných odměn, tentokrát v souhrnné výší přes tři sta tisíc korun.

Kromě základní složky mzdy 165 tisíc korun totiž Janeček dostává také měsíční odměny za plnění různých ukazatelů. Tzv. měřitelné zahrnují určitou míru cash-flow, dále vyrovnané hospodaření, spokojenost diváků a sledovanost. Pokud je ředitel splní, dostane dalších 43 tisíc měsíčně.

Každý měsíc může si navíc může přijít na 29 tisíc korun za tzv. hodnotitelné ukazatele, tedy pokud splní všechna usnesení kontrolní Rady ČT a také dodržuje zákon.

První z odměn je hodnocena a vyplácena čtvrtletně, druhá vždy po skončení pololetí. Obě tyto odměny, jednu za druhý letošní kvartál a jednu pololetní za leden až červen 2009, Janečkovi dnes radní odsouhlasili. Šéf televize tak dostal bonusy v celkové výši 303 tisíc korun.

Spolu s měsíčními odměnami si může přijít měsíčně až na 237 tisíc korun.

A k základní složce a dvěma druhům měsíčních odměn může Janečkovi přibýt jednou za rok také odměna ve výši dvacetinásobku průměrné měsíční mzdy v ČT. Takovou odměnu dostal před několika týdny, činila téměř 660 tisíc korun.

Cash-flow i přes daňový doplatek nad limitem

Dnešní bonusy Janeček dostal, protože hospodařil vyrovnaně, cash-flow udržel vyšší než být mělo, na trhu ve skutečnosti za druhý kvartál získala ČT 28,8 % mezi diváky staršími patnácti let (limit pro získání odměny je 27 %) a spokojenost diváků dosáhla na desetibodové škále hodnoty 8 (limit je 6,5).

Jak LN řekl personální ředitel televize Jan Mrzena, cash-flow ke konci června činí 3,251 miliardy korun, což je 251 milionů nad plán.

A to přesto, že na základě daňové kontroly musela televize v květnu doplatit 297 milionů korun za to, jak v letech 2005 a 2006 nakládala s fondem televizních poplatků.

Následně proti tomu podala odvolání. Spor zatím neskončil. ČT ale chce peníze získat zpět, opírá se o to, že postup ji předem schválily státní úřady a následně jej při výroční uzávěrce posvětil auditor a později také posudek externích odborníků.

Radní povolili menší podíl na trhu

Do budoucna radní zmírnili jedno z kritérií, tržní podíl, který ČT musí získat na sledovanosti, už jim bude stačit jen ve výši rovné čtvrtiny trhu. Hranici 25 %, tedy o dvě procenta méně než dosud, stanovili radní po delší diskusi o její výši.

Zdůvodnili, že televizní publikum se drobí v důsledku vzniku řady malých tématických kanálů. "Sledovanost je podpůrná věc," podotkl personální ředitel Mrzena.

Naopak jako "zásadní kritérium" pro médium veřejné služby radní navrhli zvýšit hodnotu spokojenosti diváků na sedmibodovou hodnotu z desetibodové škály. "Je to poměrně vysoké číslo, nicméně ambice ČT by tam směřovat měly," prohlásil Mrzena.

"Karanténa" po odchodu

Radní také odsouhlasili, že po odchodu z funkce nemůže generální ředitel deset měsíců vykonávat práci v oboru. Po dobu této "karantény" bude ČT platit svému bývalému řediteli měsíčně tolik, kolik vydělával v posledním čtvrtletí před odchodem.

Pokud to poruší, bude muset naopak pět takových průměrných měsíčních platů zaplatit jako pokutu.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Advantage Consulting, s.r.o.
KOMODITNÍ MANAŽER V RÁMCI EVROPY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč