Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Radní rozhlasu Zelenka doprovodil Topolánka na kole. Jako reportér

Člen Rady Českého rozhlasu Antonín Zelenka jako reportér serveru První zprávy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen Rady Českého rozhlasu Antonín Zelenka jako reportér serveru První zprávy | foto: Lidovky.cz

PRAHA Antonín Zelenka, který jako člen Rady Českého rozhlasu dohlíží na veřejnoprávní rádio, zároveň teď jako reportér internetového serveru provázel předsedu ODS Mirka Topolánka při jeho předvolební kampani - s mikrofonem a kamerou.

Topolánka, který letos za voliči jezdí na kole, Zelenka následoval minulý čtvrtek při cestě po Mikulově, Dolních Dunajovicích a Novosedlích.

Výsledná reportáž nese název "Perný den s Mirkem Topolánkem" a provozovatel serveru Prvnízprávy.cz, společnost Play Media, ji propaguje prostřednictvím placené služby České tiskové kanceláře.

Reportér Zelenka před kamerou Topolánkovi klade otázky typu "co vás čeká dnes a na co se nejvíc těšíte?", "budete silný natolik, že i v dešti byste jel?", po zápase s malými fotbalisty se jich ptá, co se jim líbilo na předsedově hře a politikovu názorovou rozepři s některými voliči komentuje slovy "vše dobře dopadlo".

V reportáži nechává zaznít i Topolánkovu zdravici s upoutávkou na web ODS.

Radní: Ve střetu zájmů nejsem

Radní Zelenka říká, že jde o normální novinářskou práci. "Je to mapování jednoho dne Mirka Topolánka, s tím, že Prvnízprávy.cz budou takto mapovat jednotlivé dny všech lídrů politických stran během září," řekl LN.

Angažmá některých radních veřejnoprávního rozhlasu v komerčních médiích - včetně právě činnosti Antonína Zelenky ve zmíněném internetovém projektu - ovšem opakovaně kritizují některé občanské iniciativy.

"Podle našeho názoru je to v rozporu v paragrafem 5 zákona o Českém rozhlase," uvedlo nedávno sdružení Gorily on-line, které podporuje multimediální projekty Českého rozhlasu.

"Když si přečtete zákon, který by mohl souhlasit s tím, že jde o střet zájmů, jde pouze majetkové podíly účasti v médiích," poukazuje Antonín Zelenka.

Odmítá, že by ve střetu zájmů byl. "To je spekulace a dogma pana Kotrby a jeho spřízněných kolegů," myslí si radní Zelenka o roli bývalého člena Rady Českého rozhlasu Štěpána Kotrby, který se v dění okolo veřejnoprávního rádia dále angažuje.

"Jestli si pan Kotrba a někteří novináři myslí, že by členové rad neměli nikde pracovat a jsou tak dostatečně honorovaní, ať to jdou dělat. Já se musím živit jinak," uvedl radní s odkazem na odměnu za členství v radě, kterou zákon stanovil pod průměrem platů v branži.

V souvislosti s červencovým odvoláním šéfa rozhlasu Václava Kasíka se znovu rozhořela diskuse, zda nakolik jsou veřejnoprávní radní pod vlivem politiků.

Kasík dokonce po svém odvolání naznačil, že ti radní, kteří ho sesadili z funkce (patřil mezi ně i Antonín Zelenka), mají blízko k dvěma největším parlamentním stranám. "Podle toho, jak se radní, kteří představují křídlo ODS, chovali, je jasné, že měli nějaké pokyny," prohlásil Václav Kasík.

Radní to opakovaně odmítli jako nepodložené tvrzení. Teď také Antonín Zelenka tvrdí, že s žádnou z parlamentních stran v kontaktu není. "Členem ODS nejsem od roku 2000," zdůraznil.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz