Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
23. srpna 2009 4:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Radní rozhlasu Zelenka doprovodil Topolánka na kole. Jako reportér

Člen Rady Českého rozhlasu Antonín Zelenka jako reportér serveru První zprávy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen Rady Českého rozhlasu Antonín Zelenka jako reportér serveru První zprávy | foto: Lidovky.cz

PRAHA Antonín Zelenka, který jako člen Rady Českého rozhlasu dohlíží na veřejnoprávní rádio, zároveň teď jako reportér internetového serveru provázel předsedu ODS Mirka Topolánka při jeho předvolební kampani - s mikrofonem a kamerou.

Topolánka, který letos za voliči jezdí na kole, Zelenka následoval minulý čtvrtek při cestě po Mikulově, Dolních Dunajovicích a Novosedlích.

Výsledná reportáž nese název "Perný den s Mirkem Topolánkem" a provozovatel serveru Prvnízprávy.cz, společnost Play Media, ji propaguje prostřednictvím placené služby České tiskové kanceláře.

Reportér Zelenka před kamerou Topolánkovi klade otázky typu "co vás čeká dnes a na co se nejvíc těšíte?", "budete silný natolik, že i v dešti byste jel?", po zápase s malými fotbalisty se jich ptá, co se jim líbilo na předsedově hře a politikovu názorovou rozepři s některými voliči komentuje slovy "vše dobře dopadlo".

V reportáži nechává zaznít i Topolánkovu zdravici s upoutávkou na web ODS.

Radní: Ve střetu zájmů nejsem

Radní Zelenka říká, že jde o normální novinářskou práci. "Je to mapování jednoho dne Mirka Topolánka, s tím, že Prvnízprávy.cz budou takto mapovat jednotlivé dny všech lídrů politických stran během září," řekl LN.

Angažmá některých radních veřejnoprávního rozhlasu v komerčních médiích - včetně právě činnosti Antonína Zelenky ve zmíněném internetovém projektu - ovšem opakovaně kritizují některé občanské iniciativy.

"Podle našeho názoru je to v rozporu v paragrafem 5 zákona o Českém rozhlase," uvedlo nedávno sdružení Gorily on-line, které podporuje multimediální projekty Českého rozhlasu.

"Když si přečtete zákon, který by mohl souhlasit s tím, že jde o střet zájmů, jde pouze majetkové podíly účasti v médiích," poukazuje Antonín Zelenka.

Odmítá, že by ve střetu zájmů byl. "To je spekulace a dogma pana Kotrby a jeho spřízněných kolegů," myslí si radní Zelenka o roli bývalého člena Rady Českého rozhlasu Štěpána Kotrby, který se v dění okolo veřejnoprávního rádia dále angažuje.

"Jestli si pan Kotrba a někteří novináři myslí, že by členové rad neměli nikde pracovat a jsou tak dostatečně honorovaní, ať to jdou dělat. Já se musím živit jinak," uvedl radní s odkazem na odměnu za členství v radě, kterou zákon stanovil pod průměrem platů v branži.

V souvislosti s červencovým odvoláním šéfa rozhlasu Václava Kasíka se znovu rozhořela diskuse, zda nakolik jsou veřejnoprávní radní pod vlivem politiků.

Kasík dokonce po svém odvolání naznačil, že ti radní, kteří ho sesadili z funkce (patřil mezi ně i Antonín Zelenka), mají blízko k dvěma největším parlamentním stranám. "Podle toho, jak se radní, kteří představují křídlo ODS, chovali, je jasné, že měli nějaké pokyny," prohlásil Václav Kasík.

Radní to opakovaně odmítli jako nepodložené tvrzení. Teď také Antonín Zelenka tvrdí, že s žádnou z parlamentních stran v kontaktu není. "Členem ODS nejsem od roku 2000," zdůraznil.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...