Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Studenti chtějí zažalovat Facebook kvůli ochraně soukromí

Facebook | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook | foto: ČTK

VÍDEŇ Rakouská skupina Europe versus facebook, usilující o větší ochranu soukromí na Facebooku, plánuje zažalovat tuto sociální síť v Irsku.Ta má zde mezinárodní ústředí. Aktivisté to oznámili dnes.

Skupina rakouských studentů vede již přes rok kampaň za lepší ochranu osobních dat na Facebooku a dosáhla jistých ústupků. Přiměla největší sociální síť, aby v Evropě deaktivovala program na rozeznávání tváří.

ČTĚTE TAKÉ:

Studenti však uvedli, že tyto změny nejdou dost daleko, a neuspokojila je ani reakce irského úřadu pro ochranu dat poté, co europe-v-facebook podala řadu žalob.

"Irský úřad je ve svém chápání zákona na hony vzdálen od jiných evropských úřadů na ochranu dat a moc toho nevyšetřil. Facebook navíc před úřadem kličkuje," uvedla skupina.

"Doufáme, že irský úřad věc vyřeší podle práva. Bohužel o tom nyní máme značné pochybnosti. Proto se v Irsku připravujeme na soud," řekli aktivisté.

 

Po žalobě volají i Spojené státy

Facebook rovněž čelí hromadné žalobě ve Spojených státech, kde společnost obvinili z porušování práva na soukromí tím, že zveřejňuje, když se uživatelům něco "líbí", aniž by jim dala možnost se tomu vyhnout.

Soud ve Spojených státech v pondělí večer vydal předběžný souhlas s druhým pokusem urovnat případ vyplacením až 10 dolarů každému stěžovateli z fondu v objemu 20 milionů dolarů.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...