24. října 2014 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Příběhy žen bojujících s rakovinou prsu: Příliš mladá na rakovinu. Nádor v těhotenství...

Hana Tmejová, 23 let. Výsledky nikdy karcinom neprokázaly, ale byly hraniční.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Tmejová, 23 let. Výsledky nikdy karcinom neprokázaly, ale byly hraniční.... | foto: Helena Szmigielová

Měsíc říjen je měsícem rakoviny prsu. A více než kdy jindy vidíme, že symbol ženství a mateřství obklopují mýty i velká očekávání. Jaká je pravda o ňadrech, jaké to je, žít s nimi, a jaké to je, o ně přijít?

Magazín Lidových novin Pátek kromě velkého tématu věnovanému karcinomu prsu přináší i čtyři příběhy žen, které s ním svedly souboj...

Lucie Vojáková, 34 let. Když byla v pátém měsíci těhotenství, zjistila, že ji...

Lucie Vojáková 34 let

Když byla v pátém měsíci těhotenství, zjistila, že ji bolí prs a mění tvar. Dostala na to antibiotika. V devátém jí byl diagnostikován nádor. Porodila syna o tři týdny později nastoupila chemoterapii. Po ablaci prsu a ukončené léčbě se vdala. Nálezy karcinomu se však v intervalech vrací. Během léčby ji opustil manžel a s výchovou dnes téměř čtyřletého syna pomáhají Lucii rodiče.

Ani bez prsou nejsou dámy o nic méně ženami.
Většina pacientek po ablaci stojí o rekonstrukci prsou. Ať už skrze silikonové...
Velká část pacientek onemocní vinou mutovaného genu BRCA1 nebo BRCA2. Tento gen...
Mnoho žen se s ablací prsou nedokáže smířit, bojí se svého těla a sprchují se...
Nikola Skondrojani, 38 let. Po složitém rozchodu a ztrátě matky, která se sama...

Nikola Skondrojani 38 let

Po složitém rozchodu a ztrátě matky, která se sama léčila s karcinomem prsu, a po porodech dvou synů si při preventivním sebevyšetřování nahmatala bulku. První lékař její objev bagatelizoval s tím, že je na rakovinu příliš mladá. Byl to triple negativní nádor a Nikola podstoupila úplnou ablaci prsu a odnětí uzlin z paže. Byla jí prokázána mutace genu BRCA1, takže si preventivně nechala odejmout vejcovody a dělohu a druhý prs si nechá odstranit během rekonstrukce ňader. Podle svých slov se nikdy necítila víc žensky.

PSALI JSME:

Nora Grundová

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT NÁKUPU Praha-Komořany

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč