25. července 2015 1:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Řecko není spojenec, pro české politiky slouží jako odstrašující příklad

Odpůrci podmínek slaví v řeckých ulicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci podmínek slaví v řeckých ulicích. | foto: AP

PRAHA Osm ročních rozpočtů české státní kasy, tedy bezmála devět bilionů korun. Tolik spolyká podpora bankrotujícího Řecka, když se započítá i aktuální třetí záchranný balík ve výši 86 miliard eur. Ten je podmíněn tvrdými kroky, které mají v Aténách nejpozději do 20. srpna projednat mezinárodní věřitelé poté, co Řecko schválilo první dva reformní balíky.

Český odmítavý postoj podílet se na pomoci, který mimochodem není novinkou, ale opakovaným vzdorem, má hlubší kořeny než jen veřejně omílané argumenty, že „jde o problém eurozóny“ a „řeckým snahám nelze věřit“.

LN při analyzování vývoje českého stanoviska vůči řecké krizi v čase přišly na dva podstatné faktory, které „vlažnost“ politické reprezentace k posílání, nebo alespoň garantování půjček zemi lavírující na pokraji kolapsu osvětlují.

Dále v sobotních LN najdete:

  • Krkonošská bitva o vodu: přehrady, nebo nivy

Potíž s nedostatkem vody tu nikdy neměli. Spíše naopak. Ve Svobodě nad Úpou si doteď všichni pamatují, jak se k nim na začátku předloňského června přivalila po silnici řeka a střed města zahltila vodou, bahnem a kamením. Nyní ale ve východočeském městě nastala opačná potíž. Části Královéhradeckého kraje zkrátka dlouhodobě chybí voda, která odtud rychle odtéká.

„Jestliže ji chceme udržet, jiné východisko než výstavba nádrží není,“ krčí rameny Zdeněk Šiftař, ředitel pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci.

Plány na nové přehrady, jež by vodu zachytily ještě v Podkrkonoší, ale zatím pokaždé narazily na odpor starostů a ochránců přírody. Jako jediné schůdné řešení se proto jeví návrat meandrů, tůní a lužních lesů.

  • ČESKÁ POZICE: Vzestup a pád jihu Evropy

Může za společné problémy Řecka, Itálie, Španělska a Portugalska hospodářská krize? Vstup do měnové unie a přijetí eura? Příčiny jsou starší a hlubší.

  • SERIÁL LN POHNUTÉ OSUDY: Dvě kariéry Matthiase Lanzingera

Ušel dlouhou cestu. Taky s protézou. On, nyní 34letý rakouský sjezdař, který po hrůzostrašném pádu před sedmi lety přišel o nohu. Znovu se však postavil na lyže a plnil si sny mezi handicapovanými. Po čtyřech medailích z letošního světového šampionátu tělesně postižených lyžařů uzavřel Matthias Lanzinger sportovní kariéru. „Cíle jsem si splnil v Soči, tahle sezona byla vlastně navíc,“ oznámil.

  • RELAX: Neprávem prokletý lepek

Bezlepkovou dietu propagují celebrity, sportovci a po jejich vzoru ji drží stále víc lidí v naději, že zhubnou a že se zbaví civilizačních chorob. Potraviny obsahující lepek se dostaly na černou listinu. Jenže jak se ukazuje – ať už tvrdí samozvaní výživoví poradci cokoli –, současná bezlepková mánie je jenom další blud.

Lidové noviny