Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Řecký premiér chce částečně obnovit veřejnoprávní vysílání

Řecká veřejnoprávní ERT zastavila televizní a radiové vysílání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká veřejnoprávní ERT zastavila televizní a radiové vysílání. | foto: ČTK

ATÉNY/ PRAHA Řecký premiér Antonis Samaras jako ústupek koaličním partnerům nabídl, že země by mohla s malým počtem žurnalistů zajistit vysílání veřejnoprávního zpravodajství. Vládním socialistům to ale nestačí a chtějí obnovit provoz řecké veřejnoprávní televize a rozhlasu ERT, které bylo z úsporných důvodů přerušeno.

Premiér nabídku učinil několik hodin poté, co Evropská vysílací unie (EBU) vyzvala řeckou vládu, aby změnila rozhodnutí ukončit vysílání ERT a aby co nejdříve zajistila jeho opětovné spuštění.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Samarasova prohlášení by likvidátor ERT mohl zřídit za podpory všech stran výbor, který by najal menší okruh pracovníků, takže by vysílání zpravodajství mohlo hned začít. Dodal, že očekává od koaličních partnerů, kteří žádají okamžitě obnovit vysílání ERT, "odpovědný" přístup k jeho návrhu.

Socialistická strana Pasok, která je jednou ze stran tříčlenné koalice, ale premiérův návrh označila za neuspokojivý. "Pasok již jasně a veřejně oznámil svůj postoj. A Samarasovo prohlášení se netýká toho, co Pasok řekl," uvedli socialisté. Demokratická levice (DIMAR), další z vládních stran, spolu s Pasokem podporují restrukturalizaci ERT, nechtěly ale vysílání zastavit.

ČT se připojila k výzvě vysílací unie

K výzvě vysílací unie, kterou v Aténách oznámil šéf EBU Jean-Paul Philippot, se připojila většina evropských televizních a rozhlasových společností včetně České televize a Českého rozhlasu. ČT oznámila, že sdílí velké znepokojení EBU a jejích členů nad náhlým rozhodnutím řecké vlády ukončit vysílání veřejnoprávní televize a považuje ho za velmi vážné ohrožení svobody projevu a nezávislosti veřejnoprávních médií, které jsou ve svobodných společnostech jedním z klíčových pilířů demokracie.

Řecká vláda rozhodla o odpojení ERT v úterý kvůli úsporným opatřením, v jejichž důsledku je nyní bez práce všech 2656 zaměstnanců. Řeckem se ve čtvrtek na protest proti tomu přehnaly stávky, zejména v dopravě.

Protest proti zastavení vysílání řecké veřejnoprávní stanice ERT.

Protest proti zastavení vysílání řecké veřejnoprávní stanice ERT.

V sídle ERT na předměstí Atén pokračuje od vypnutí signálu okupační stávka zaměstnanců společnosti, kteří prostřednictvím internetu a satelitního signálu pokračují v přímých přenosech z místa.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz