Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Redaktor LN Luboš Palata obdrží Cenu Jana Beneše

Redaktor LN Luboš Palata. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Redaktor LN Luboš Palata. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Redaktor Lidových novin Luboš Palata obdrží Cenu Jana Beneše. V Ústavu pro studium totalitních režimů mu ji slavnostně předá senátor Jaromír Štětina. O Palatovi promluví i novinářka Lída Rakušanová.

"Luboši Palatovi jsme se rozhodli udělit cenu za žeň jiskrné a nápadité publicistiky, která má nejen rozhled, ale i nadhed," řekl serveru Lidovky.cz Josef Valášek, předseda nadace Klubu angažovaných nestraníků (KAN), která cenu Jana Beneše uděluje.

Slavnostního předání, které proběhne dnes od 15 hodin, se měla původně účastnit i spisovatelka a novinářka Lída Rakušanová. "Bohužel je v Berlíně, ale pošle nám laudácio, které někdo z přítomných přednese," dodal Valášek. Číst se budou také ukázky z tvorby spisovatele, publicisty a scénáristy Jana Beneše.

Cenu Jana Beneše už například obdržel publicista Jan Rejžek v roce 2008, o rok později ji získal novinář a spisovatel Josef Klíma. Oba patří k pravidelným přispěvatelům Lidových novin.

"Cenu Jana Beneše, které si nesmírně vážím, beru i jako ocenění celé redakce Lidových novin, v níž mnoho skvělých lidí nebere novinařinu jen jako práci, ale i jako poslání. Tak jak by to podle mého přesvědčení mělo být. Proto se mi tam tak dobře píše a každý den se do Lidovek opravdu těším. A to je nad všechny ceny," říká Palata.

Luboš Palata

Luboš PalataLuboš Palata vystudoval po roce 1990 politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově, jako novinář pracuje od roku 1990. Spolupracoval s redakcemi RFE/RL, BBC, pracoval v týdeníku Respekt, České televizi, Českém deníku či Telegrafu.

Osm let působil v deníku MF Dnes. V letech 2001 -2003 byl středoevropským zpravodajem Hospodářských novin, dva další roky zástupcem šéfredaktora slovenského deníku Pravda.

Od roku 2005 pracuje v zahraniční rubrice Lidových novin, kde je zástupcem šéfa rubriky. Nejčastěji píše o politické scéně středoevropských zemí, zejména o Slovensku, Polsku a Maďarsku a Ukrajině. V LN vychází pravidelně i jeho komentáře a jeho blog můžete číst i na internetovém serveru www.lidovky.cz.

Jeho články vychází i v polském deníku Gazeta Wyborcza, slovenském deníku Sme, týdeníku Týždeň, v německém měsíčníku German Times, nebo americkém internetovém magazínu TOL , Palatovy pravidelné fejetony můžete slyšet každou sobotu na Českém rozhlase 6.

Palata je nositelem ceny Ferdinanda Peroutky a rakouské Středoevropské ceny.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...