Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ondřej Štindl na JAMU: Ve filmech jsme ve vztahu k historii suverény

Filmový recenzent LN Ondřej Štindl debatuje se studenty brněnské JAMU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmový recenzent LN Ondřej Štindl debatuje se studenty brněnské JAMU. | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Momentální stav české filmové publicistiky, smysl a relevance filmových cen a výměna názorů na triky i pasti scenáristické práce byly hlavními témat diskuse filmového recenzenta LN a příležitostného literáta Ondřeje Štindla se studenty ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky brněnské JAMU.

Ondřej Štindl do Brna zavítal u příležitosti 120. výročí Lidových novin. Součástí letošních oslav jsou mimo jiné právě i debaty na vysokých školách s redaktory LN.

Diskusi na JAMU moderoval vedoucí ateliéru Jan Gogola st. Začala u reflexe minulosti v českých filmech, otázky zda je dostatečná a jestli se o nějakém vyrovnání se s minulostí vůbec dá mluvit.

Přečtěte si také

V debatě zaznělo, že z čistě kvantitativního hlediska je filmů o české minulosti docela dost. Jiná věc ale je, do jaké míry se o nějakém vyrovnávání se vůbec dá mluvit, Ondřej Štindl se v debatě proti tomu termínu ohrazoval, protože podle něj dělá ze současníku ve vztahu k historii velké suverény, kteří se "vyrovnávají", zatímco v reálu se spíš minulost vyrovnává s námi.

Dost se diskutovalo o hostově zkušenosti se scenáristickou prací - Ondřej Štindl je autorem předlohy filmu Pouta. Mluvilo se o praktických otázkách scenáristiky - kolik je potřeba napsat verzí, že je dobré si jednotlivé obrazy pojmenovat, že čeští autoři zanedbávají průzkum, který by jejich práci mohl zjednodušit a pomoci jejímu výsledku a podobně.

"Otázky studentů se týkaly i inspiračních zdrojů, řeč v té souvislosti přišla na americké gangsterky - filmové i televizní. Více otázek směřovalo ke konci filmových Pout, některé studenty možná udivilo, že ho považuji za happy end," přiblížil Ondřej Štindl.

Jan Gogola pak nastolil téma smyslu filmových cen. Podle něj není dobře, když se o České lvy uchází umělecky ambiciózní filmy stejně jako vulgární komedie. Podobně i filmová kritika by měla ctít hierarchii hodnot a o některých snímcích prostě nereferovat.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!