Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ondřej Štindl na JAMU: Ve filmech jsme ve vztahu k historii suverény

Filmový recenzent LN Ondřej Štindl debatuje se studenty brněnské JAMU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filmový recenzent LN Ondřej Štindl debatuje se studenty brněnské JAMU. | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Momentální stav české filmové publicistiky, smysl a relevance filmových cen a výměna názorů na triky i pasti scenáristické práce byly hlavními témat diskuse filmového recenzenta LN a příležitostného literáta Ondřeje Štindla se studenty ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky brněnské JAMU.

Ondřej Štindl do Brna zavítal u příležitosti 120. výročí Lidových novin. Součástí letošních oslav jsou mimo jiné právě i debaty na vysokých školách s redaktory LN.

Diskusi na JAMU moderoval vedoucí ateliéru Jan Gogola st. Začala u reflexe minulosti v českých filmech, otázky zda je dostatečná a jestli se o nějakém vyrovnání se s minulostí vůbec dá mluvit.

Přečtěte si také

V debatě zaznělo, že z čistě kvantitativního hlediska je filmů o české minulosti docela dost. Jiná věc ale je, do jaké míry se o nějakém vyrovnávání se vůbec dá mluvit, Ondřej Štindl se v debatě proti tomu termínu ohrazoval, protože podle něj dělá ze současníku ve vztahu k historii velké suverény, kteří se "vyrovnávají", zatímco v reálu se spíš minulost vyrovnává s námi.

Dost se diskutovalo o hostově zkušenosti se scenáristickou prací - Ondřej Štindl je autorem předlohy filmu Pouta. Mluvilo se o praktických otázkách scenáristiky - kolik je potřeba napsat verzí, že je dobré si jednotlivé obrazy pojmenovat, že čeští autoři zanedbávají průzkum, který by jejich práci mohl zjednodušit a pomoci jejímu výsledku a podobně.

"Otázky studentů se týkaly i inspiračních zdrojů, řeč v té souvislosti přišla na americké gangsterky - filmové i televizní. Více otázek směřovalo ke konci filmových Pout, některé studenty možná udivilo, že ho považuji za happy end," přiblížil Ondřej Štindl.

Jan Gogola pak nastolil téma smyslu filmových cen. Podle něj není dobře, když se o České lvy uchází umělecky ambiciózní filmy stejně jako vulgární komedie. Podobně i filmová kritika by měla ctít hierarchii hodnot a o některých snímcích prostě nereferovat.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!