Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Ředitel Českého rozhlasu Duhan rezignoval. Ještě před jednáním rady

Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu. | foto: MAFRA - Milan Bureš

PRAHA Kritizovaný ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan rezignoval ze zdravotních důvodů k 3. listopadu na svou funkci. Stalo se tak ještě před jednáním rady, kde se mělo rozhodovat, jestli zaměstnáváním svého syna Andreje porušil zákon.

O předčasné rezignaci Petra Duhana jako první informoval deník E15, ten už ve středu psal, že ředitelovo odvolání jsou někteří radní naklonění. Židle se pod Duhanem začala kývat už minulý týden, kdy Rada Českého rozhlasu zkoumala, zdali šéf veřejnoprávního média porušil zákon, když rozhlas v době jeho působení zaměstnával Duhanova syna Andreje.

Petr Duhan

Šéfem Českého rozhlasu se stal po Richardu Medkovi, který v roce 2010 rezignoval ze zdravotních důvodů. Před tím pracoval jako programový ředitel rozhlasu. Od roku spolupracoval se stanicí ČRo 6 - Rádio Svobodná Evropa a od roku 2007 se stal jejím ředitelem.

Peter Duhan

Peter Duhan

Zdroj: rozhlas.cz

Šéf Českého rozhlasu Petr Duhan čelí od minulého týdne podezření, že zaměstnáváním svého syna Andreje porušil zákon. Podnět se řešil na Radě Českého rozhlasu. Jelikož ale přítomní nedokázali problém vyřešit, přesunulo se jednání na středu. Duhan ani na jedno z jednáních nepřišel. Podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny je v současné době v pracovní neschopnosti.

Šéf rozhlasu se hájí tím, že jeho syn Andrej nastoupil do veřejnoprávního média jako rešeršista ještě před tím, než byl Duhan v červenci 2011 zvolen ma pozici generálního ředitele. Andrej také nebyl být nikdy jeho přímým podřízeným.

Tiskové prohlášení Petra Duhana o své rezignaci.

Tiskové prohlášení Petra Duhana o své rezignaci.

Ředitel rozhlasu čelí už delší dobu kritice. Byla mu mimo jiné několikrát po sobě snížena odměna. Upozornil na to server Mediar.cz. Za loňské druhé pololetí měl dostat dokonce o 40 % menší bonus. Jedním z důvodů bylo jadrné vyjadřování prezidenta Miloše Zemana v pořadu Hovory z Lán. Rozhlas také nedosáhl požadovaného podílu na publikum.

Rozhovor: Michal Stehlík, předseda Rady Českého rozhlasu

Lidovky.cz: Ředitel Českého rozhlasu Petr Duhan sice rezignoval, ale týden zpátky se rada zabývala tím, zdali porušil zákon, když zaměstnával svého syna Andreje. Jak dnešní jednání dopadlo?
Řešilo se to, ale potřebujeme ještě nějaké doplňující informace, tak jsme nedávali žádné usnesení. Rozhodne se o tom na konci října. Musím však konstatovat, že právní posudky rady tvrdí, že k porušení zákona došlo.

Lidovky.cz: Předal pan Duhan svou rezignaci radě osobně?
Je v pracovní neschopnosti. Radě to došlo písemně odpoledne.

Lidovky.cz: Ředitel rezignoval ze zdravotních důvodů. Specifikoval to nějak?
Ne. Napsal pouze ze zdravotních důvodů.

Lidovky.cz: Čekala rada tuto náhlou Duhanovu rezignaci?
Byla to jedna z variant. Osobně jsem nečekal, že to nastane před dnešní schůzí.

Lidovky.cz: Byla rada připravená hlasovat pro odvolání pana Duhana?
Musel by to někdo z radních navrhnout. Já jsem to ale vzhledem k ředitelově nepřítomnosti dnes navrhovat nechtěl.

Lidovky.cz: Ví se už, kdo po panu Duhanovi převezme 2. listopadu šéfování Českého rozhlasu?
Ne, bude se to řešit na další schůzi. Během následujících třech měsíců bychom měli najít standardního ředitele.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...