27. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Ředitel CIA kritizoval film o zabití bin Ládina

Z filmu Zero Dark Thirty  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Zero Dark Thirty | foto: Universal Pictures

WASHINGTON Zastupující ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Morell kritizoval film o zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Snímek Zero Dark Thirty podle něj vytváří mylné dojmy o fungování CIA, když se tváří jako historicky přesný, přitom ale pracuje s podstatnou dávkou umělecké licence.

Thriller o pronásledování a dopadení šéfa Al-Káidy natočila režisérka Kathryn Bigelowová, která dostala Oscara za svůj předcházející film Smrt čeká všude. Zero Dark Thirty bude uveden do kin začátkem příštího roku, ale už nyní sbírá nominace na filmové ceny. Je například nominován na čtyři Zlaté glóby. Informoval o tom internetový deník Huffington Post.

"Chci, abyste věděli, že Zero Dark Thirty je dramatizace, ne realistické zobrazení skutečnosti," uvedl Morell v otevřeném dopisu zaměstnancům CIA. Doplnil, že CIA sice spolupracovala s filmaři při vzniku snímku, neměla ale žádný vliv na jeho závěrečnou podobu a vyznění.

ČTĚTE DÁLE:

Morellovi vadí především to, že film naznačuje, že rozhodující roli pro nalezení bin Ládinova úkrytu v Pákistánu hrálo mučení zajatců. "Takové vyznění je lživé," uvedl zastupující ředitel CIA. "Některé informace sice pocházely od zajatců vystavených posíleným vyšetřovacím technikám, ale bylo tady mnoho jiných zdrojů," zdůraznil.

Ze stejného důvodu jako Morell kritizovali film Zero Dark Thirty už dříve američtí senátoři Dianne Feinsteinová, Carl Levin a John McCain.

ČTK, Lidovky.cz

Personal Consult s.r.o.
Správce sítě - systémový administrátor (H4472)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz