Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Ředitel rozhlasu dostal nižší odměnu 336 tisíc. Podle radních porušil kodex

Peter Duhan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Duhan | foto: Kateřina ŠulováMAFRA

PRAHA Rada Českého rozhlasu snížila řediteli veřejnoprávního rádia Peteru Duhanovi odměnu za pololetí z maximálně možných 480 na 336 tisíc korun. Třicetiprocentní snížení odůvodnila několika porušeními kodexu ČRo ve vysílání a nedostatky v předkládaných materiálech.

Pololetní odměnu, která může dosáhnout maximálně trojnásobku platu, rada Duhanovi snížila také v minulém pololetí.

V diskusi před hlasováním šéf musel Duhan odpovídat na otázky týkající se odvolání náměstka Michala Koliandra. Radní se ptali, proč byl náměstek odvolán až v květnu, tedy dva měsíce po podání trestního oznámení v souvislosti s prodejem zámku v Přerově nad Labem, který spadal do jeho gesce, a zda tak nebyli uvedeni v omyl, když při rozhodování neměli veškeré informace. Prodej zámku nakonec radou schválen nebyl. „Nemám oprávnění odpovídat na detaily,“ řekl Duhan s odůvodněním, že policie stále pokračuje ve vyšetřování oznámení.

Duhan tehdy na zasedání rady vysvětloval Koliandrovo odvolání mj. selháním při uplatňování kontrolních mechanismů ve veřejných zakázkách. Koliandr k tomu uvedl, že si žádného pochybení není vědom. Mluvčí ČRo Jiří Hošna ČTK řekl, že „trestní oznámení se netýkalo skutků, které by měly dopad do hospodaření Českého rozhlasu nebo se ho jakýmkoli způsobem týkaly“.

Další výtky radních na dnešním zasedání směřovaly k dodržování kodexu, což představuje jedno z kritérií při výpočtu odměny. „Rada za pololetí několikrát shledala porušení kodexu,“ řekl místopředseda rady Petr Šafařík. Zmínil například reportáž o norských fondech nebo komentář na adresu ministerstva kultury, který podle radních znamenal střet zájmu.

Naposledy rada porušení konstatovala na dnešním zasedání, a to kvůli dubnovému pořadu Pro a Proti, kde moderátorka citovala komentář popisující v nepříznivém světle voliče prezidenta Miloše Zemana. Následným vyjádřením sympatií k tomuto textu moderátorka podle radních porušila ustanovení o nestrannosti. V rámci diskuse porušení povinností ze strany moderátorky kritizoval rovněž ředitel ČRo Duhan.

Radní v diskusi navrhovali pololetní odměnu zkrátit od deseti do třiceti procent. Ve prospěch generálního ředitele uváděli například vyrovnaný rozpočet, přípravu spuštění ČRo Plus, přechod od náboženského vysílání ke koncepci duchovního vysílání nebo posílení bezpečnosti budovy ČRo.

Při stanovení odměny rada posuzovala čtyři kritéria, a to dodržování Kodexu a Statutu ČRo s váhou 40 procent, dodržování usnesení rady s váhou 20 procent, dosažení dvaadvacetiprocentního podílu ČRo na trhu, které má váhu 20 procent, a na začátku roku zařazené čtvrté kritérium ohledně kvality předkládaných materiálů a dodržování termínů s váhou 20 procent.

V loňském druhém pololetí rada Duhanovu odměnu zkrátila na 288 tisíc Kč. Důvodem byl nižší než požadovaný podíl na poslechu a zároveň události spojené s loňskými Hovory z Lán, v nichž zazněly vulgární výroky prezidenta Miloše Zemana, což podle radních znamenalo porušení kodexu rozhlasu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.