Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Restaurace a hotely protestují proti vyšším cenám za pouštění televize a rádia

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Hoteliéři a restauratéři protestují proti zvýšení poplatků za autorská práva k hudbě. Podle návrhu Ochranného svazu autorského (OSA) by poplatky měly vzrůst od ledna o 50 procent.

Hoteliéři poukazují na to, že OSA chce využít mezery v chystané novele autorského zákona, kterou nyní projednávají poslanci.

Norma počítá se zrušením limitů pro zvyšování poplatků mimo jiné za hraní reprodukované hudby a plánuje je nahradit vyjednáváním mezi správci a zástupci uživatelů.

„OSA si však návrh ještě neschválené novely vyložila tak, že od 1. 1. 2017 může neomezeně zvýšit ceny. A teprve poté se začít o dalším zvýšení dohadovat,“ uvedla ve čtvrtek Asociace hotelů a restaurací.

Vyzvala proto zákonodárce, aby výklad novely zpřesnili, jinak hrozí ohledně poplatků soudní spory. OSA již dříve uvedla, že považuje sazby pro rok 2017 za přiměřené.

Dosavadní regulační opatření podle asociace stanovuje, že množství vybraných peněz autorskými svazy nesmí překročit 50 procent koncesionářských poplatků z televize a rádií. Kromě OSA existuje dalších šest správců, zvyšování počtu kolektivních správců přitom v minulosti vedlo k trvalému růstu výše poplatků, dodala asociace.

Ministerstvo: To není naše věc

Proti zvyšování poplatků koncem minulého měsíce protestovala před sídlem Ochranného svazu autorského zhruba stovka lidí. Demonstrujícím vadilo i to, že se situací nechce zabývat ministerstvo kultury.

To tehdy uvedlo, že není oprávněno vstupovat do soukromoprávních vztahů a regulovat sazby odměn, které mají být předmětem smluv mezi uživateli a kolektivními správci.

„Posuzovat, zda ze strany kolektivních správců nedochází ke zneužívání dominantního postavení, je v pravomoci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ dodala mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

OSA, který zastupuje majitele autorských práv k hudebním dílům, loni vzrostly příjmy na 915 milionů korun. Organizace k 31. prosinci 2015 zastupovala 8819 domácích nositelů práv a statisíce nositelů autorských práv z celého světa.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč