Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 16 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Rošáda v radě Českého rozhlasu. Její bývalý šéf odstoupil, nahradí ho Petr Šafařík

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA Novým předsedou rady Českého rozhlasu byl ve středu zvolen dosavadní místopředseda Petr Šafařík. Ve funkci nahradil Michala Stehlíka, který ve středu na funkci rezignoval spolu s dalšími členy předsednictva. Novými místopředsedy budou Ivan Tesař a Milan Badal.

Svou rezignaci Stehlík zdůvodnil okolnostmi kolem odchodu předchozího generálního ředitele Petera Duhana a následné opakované volby prozatímního ředitele. Duhan na začátku října odstoupil ze zdravotních důvodů krátce předtím, než se mimořádně svolaná rada začala zabývat jeho údajným porušením zákona a možným odvoláním v souvislosti se zaměstnáním jeho syna Andreje Duhana.

Dozorčí komise rady ve středu informovala, že podle ní bylo zaměstnání syna bývalého generálního ředitele Duhana i zaměstnání bývalého radního Tomáše Ratiborského a jeho syna v rozporu se zákonem.

Vysokoškolský pedagog Šafařík je s krátkou přestávkou členem rady rozhlasu od poloviny roku 2011. Od loňského května byl místopředsedou.

Ředitel si pohorší

Rada také schválila výši mzdy prozatímního generálního ředitele Karla Zýky 150 tisíc korun měsíčně. Jeho předchůdce bral o deset tisíc více.

Rada vzala na vědomí, že novou šéfredaktorkou rádia Wave pro mladé bude od prosince Iva Jonášová. Nahradí Tomáše Turka. Jonášová dosud působila jako autorka pořadů, dramaturgyně, režisérka, moderátorka a redaktorka na různých stanicích Českého rozhlasu a v České televizi.

Novým mluvčím rady byl zvolen Tesař. Nahradil Jiřího Vejvodu, který odstoupil z funkce místopředsedy.

Rada už dříve vyhlásila otevřené výběrové řízení na řádného generálního ředitele. Termín pro podání přihlášek stanovila na 9. prosince. Uchazeči musejí předložit projekt na období 2016 až 2021. Do druhého kola postoupí pět kandidátů, kteří absolvují veřejné slyšení. Volba generálního ředitele se uskuteční nejpozději 3. února 2016.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...