Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rozhlas neví, co dělat s Hovory z Lán. V nouzi chce Zemana vypnout

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Středočeského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na návštěvě Středočeského kraje. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Český rozhlas nemá momentálně jasno v tom, jak zabezpečit Hovory z Lán před prezidentovou jadrnější mluvou. Musí ale reagovat na doporučení Rady Českého rozhlasu, která rozhodla, že byl během vysílání porušen zákon i kodex.

Hovory z Lán se i nadále nejspíš budou vysílat živě, napříště by ale rozhlas měl mít možnost prezidenta Miloše Zemana vypnout. „Naší možností je, kdyby se měla podobná situace opakovat, ten rozhovor prostě ukončit,“ míní řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

ČTĚTE TAKÉ:

„Usnesení si chceme analyzovat a po budoucí diskuzi rozhodnout o podobě tohoto pořadu. Nemůžeme v téhle chvíli říct, jak to dopadne, nebo jak ten formát bude přesně vypadat,“ přiznal Hošna. Jak se rozhodnutí Rady Českého rozhlasu podepíše na pořadu, neví momentálně ani moderátor Jan Pokorný. „Rozhodnutí respektuji. Co to znamená pro mě, zatím nevím,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Hrad se rozhodnutí rady diví. „Stanovisko Rady ČRo tedy vyvolává otázku, zda míří i na citovaného politika,“ řekl pro ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Sám Zeman pak s Tadžikistánu vzkázal, že jeho se rozhodnutí rady netýká (ČTĚTE: Kritika vulgarit v živém vysílání? To se mě netýká, říká Zeman).

Náhlé vypnutí Zemana by přitom nemělo vypadat jako kdysi u kardinála Dominika Duky (více ZDE). „Co se týče rozhovoru s kardinálem Dukou, tak tam byly požadavky na předvolební vysílání, kterými se řídili pracovníci Českého rozhlasu. Ten rozhovor byl navíc delší, než bylo plánováno. Trval místo dvou minut skoro čtyři a byl normálně ukončen. Kardinál nebyl vypnut nebo přerušen,“ vysvětluje Hošna.

Postačí domluva?

V rozhlasu ale doufají, že prezidentovi stačí domluvit. „Náš generální ředitel Peter Duhan poslal panu prezidentovi dopis, ve kterém ho upozornil, co proběhlo v těch minulých Hovorech z Lán a řekl prezidentovi, že není možné, aby podobném duchu pokračovaly. Náš generální ředitel zároveň požádal o schůzku na Hradě, kde chce probrat vše s prezidentem osobně,“ dodal Hošna.

Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání verdikt vítá. „Je dobré, že to vzali vážně. Nejde tady o žádnou cenzuru, jsou tady ale nějaké hranice slušného chování a je dobře, že k tomu v rozhlase přistupují vážně a řídí se usnesením, které mají v kodexu,“ řekl serveru Lidovky.cz Ivan Krejčí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.