Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Český rozhlas plánuje regionální síť stanic. Bude propouštět

Nové logo Českého rozhlasu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové logo Českého rozhlasu | foto: ČTK

PRAHA Český rozhlas od příštího roku vytvoří novou regionální síť svých stanic označovanou jako národní okruh. K základním cílům patří zvrátit pokles poslechovosti regionálního vysílání a zvýšení podílu na trhu.

Výsledkem bude také zkrácení současných téměř 380 zaměstnaneckých míst minimálně o pět procent a finanční úspora kolem deseti milionů korun. Plánované změny Radě Českého rozhlasu představil náměstek generálního ředitele pro regionální vysílání Jan Menger, rada následně tento návrh schválila.

ČTĚTE TAKÉ:

"Primárním cílem není úspora finanční ani personální, ale posílení regionální tvorby," řekl radním generální ředitel Peter Duhan, který koncept národního okruhu začlenil již do svého kandidátského projektu.

Podle dnešních slov náměstka Mengera je hlavním cílem do tří let vytvořit nejposlouchanější programový okruh Českého rozhlasu. S větší propagací chystaných změn rozhlas počítá v závěru roku.

Myšlenkou nové sítě je sdílení některých částí vysílání u více regionálních stanic, což má mimo jiné přinést efektivnější výrobu pořadů. Část vysílání bude navíc pro všechny společná, celonárodní program se tak bude střídat s regionálním. Bude převládat proudové vysílání s důrazem na českou hudbou, a to pop, pop-country, country, folk, ve speciálních pořadech folklor, dechovka. Hudba a mluvené slovo by měly být v poměru 80:20. Po celý den stanice budou vysílat také zpravodajství. "Formát centrální - obsah lokální," shrnul programovou strategii náměstek Menger.

Regionální vysílání do konce roku projde také organizačními změnami. Krajské studio bude v každém regionu, ale vedení bude vždy pro dvě pracoviště společné. Ředitelé jednotlivých studií vzejdou z výběrového řízení, které bylo vyhlášeno v červnu. Cílem je také sjednotit počty zaměstnanců tak, aby ale zároveň neutrpěla produkce. Vnitřní struktura regionálního studia tak zůstane rozdělena na program, provoz a sekretariát. Část pravomocí bude nově převedena na centrální úroveň.

Regionální vysílání Českého rozhlasu podle průzkumu Radioprojekt poslouchají většinou ženy (60 procent), lidé staršího věku a z obcí do 5000 obyvatel. "Většina regionálních stanic Českého rozhlasu má dvě třetiny posluchačů nad 60 let, respektive nepracujících důchodců," poznamenal při prezentaci Menger.

Věková struktura je přitom obdobná jako u celostátní Dvojky, která se ale odlišuje v ostatních ukazatelích, například zájmem o náročné mluvené slovo. Do budoucna chce proto Český rozhlas ještě více Dvojku od národního okruhu profilovat. Například dechovka by měla být již pouze na regionálních stanicích.

Český rozhlas v současnosti veřejnosti nabízí celkem 19 stanic, z toho čtyři celoplošné, 11 regionálních a čtyři speciální.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...