Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Rozhlasový Hajaja, předchůdce večerníčku, slaví padesátiny

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA V neděli 2. ledna tomu bude 50 let, co na vlnách Československého rozhlasu "procitl" neviditelný Hajaja v prvním pohádkovém příběhu na dobrou noc. Od té doby uvedla známá flétnová znělka v podání Václava Žilky na tisíce rozhlasových uspávanek, které inspirovaly i vznik televizního večerníčku.

I když v dnešní "televizní" době už pořad není tak populární jako v době svých začátků, skřítek Hajaja má malých i velkých příznivců stále dost.

"Dobrý večer, děti! Dovolíte, jsem Hajaja ..", zazněl poprvé 2. ledna 1961 éterem nezaměnitelný hlas herce Vlastimila Brodského, který byl jeho prvním interpretem. Pro Brodského bylo prý setkání s Hajajou až osudné, mnozí si ho s ním ztotožňovali natolik, že mu to v dobách největší slávy pořadu do určité míry bránilo objevit se v jakékoli jiné roli.

Na úspěchu nového pořadu, jehož popularita byla zejména v 60. letech obrovská, měl velkou zásluhu spisovatel Václav Čtvrtek. Právě z jeho pera vzešla nejen pohádka pro první vysílání (Jak Hajaja procitnul), ale i mnohé další pohádkové texty, mezi nimi například seriály o pirátovi Kolískovi, vodníku Čepečkovi, o Hrompaci a Tancibůrkovi; i slavná dvojice Křemílek a Vochomůrka měla svůj původ v pohádkách na dobrou noc.

K Brodskému se postupně přidávali další známí herci a herečky, Hajaju četli třeba Karel Höger, František Filipovský, Jan Tříska nebo Jana Brejchová.

Herec Vlastimil Brodský na archivní fotografii z roku 2000

Za vznikem pořadu stála tehdejší rozhlasová redaktorka Vlasta Váňová (manželka Václava Čtvrtka), název pak rozhlasové pohádce dala spisovatelka a výtvarnice Olga Hejná, která při sestavování každodenních pohádek s rozhlasem spolupracovala. "Tenkrát byly děti ještě malé a já si vybavila, že jim říkám - půjdete hajat. Název se líbil, a tak u něj už zůstalo", vzpomínala na původ Hajaji Hejná. Dnes už Hajajovi naslouchá třetí generace dětí. K rozhlasovým přejímačům denně usedá bezmála 30 tisíc posluchačů.

Nezaměnitelná hajajovská znělka v podobě flétny Václava Žilky, která zní na začátku i na konci pořadu, zůstala stejná po celých padesát let. Jejím autorem byl klarinetista Jindřich Šidla, pro něhož byla znělka nejhranější vlastní skladbou. Aby Hajajovi nebylo smutno, vytvořili mu po čase autoři kamaráda Hajadána a posléze i malé Hajajáčky.

Rok 2010 v obrazech

"Neviditelný" skřítek dnes přináší svou desetiminutovku denně na stanici Českého rozhlasu 2 - Praha od 19:00. Nebylo tomu tak ale vždy; v počátcích se jednalo o pětiminutové pohádky, které byly postupně prodlouženy nejprve na sedm a později na dnešních deset minut.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...