Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rozhlasu kvůli tajným playlistům hrozí soud

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA Kvůli tajným playlistům by se už brzy mohl Český rozhlas ocitnout před soudem. Chystá se ho tam hnát aktivista Svatopluk Bártík, který neuspěl se žádostí o vydání seznamu hraných skladeb na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Bártík žádal od Českého rozhlasu playlist za letošní únor, jenže narazil. "Právě jsem si byl vyzvednout rozhodnutí o odmítnutí informace s tím, že jde o jejich obchodní tajemství," krčí rameny.

ČTĚTE TAKÉ:


Rozhlas ale trvá na svém. "Jaké skladby a kdy hrajeme považujeme za naše obchodní tajemství a jakési know-how, proto playlisty samovolně nezveřejňujeme," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Jakub Čížek. Bártíka ale takovým zdůvodněním neuspokokojil. "Je to naprosto úchylné a protiústavní argumentace," zlobí se.

Proti rozhodnutí se aktivista odvolá a pokud neuspěje, je rozhodnutý jít k soudu. "Já samozřejmě půjdu dál, zažaluji je a prolomím to, protože tohle není možné," říká rozhodně. Svoji žalobu chce opřít o ústavně zaručené právo přijímat a šířit informace.  "Český rozhlas je podle zákona veřejnoprávní subjekt a i hudbu vysílá za veřejnoprávním účelem, ne za účelem konkurence s komerčními rádii, jak argumentuje," tvrdí Bártík.

Jaká píseň vás nejvíc štve?

Server Lidovky.cz vyhlašuje anketu o nejhorší píseň, kterou Radiožurnál pouští. Jaká skladba vám nejvíc vadí? Pište své postřehy a názory na e-mailovou adresu internet@lidovky.cz. 


Rozhlas neplánuje zveřejňovat playlisty ani do budoucna, na internetu dokonce vznikla webová stránka, kde posluchači Radiožurnálu vytváří databázi hraných skladeb sami. A nasbíraný vzorek podle provozovatele  Ladislava Ševcůje ukazuje, že Radiožurnál nahrazuje ohrané skladby novou muzikou. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...