27. dubna 2015 20:40 Lidovky.cz > Byznys > Média

PEN klub ocení časopis Charlie Hebdo. Někteří spisovatelé protestují

Velké téma pro evropskou diskusi. Fotografie pochází z lednového Londýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velké téma pro evropskou diskusi. Fotografie pochází z lednového Londýna. | foto: István Léko, Česká pozice

NEW YORK Rozhodnutí Amerického centra PEN klubu udělit francouzskému satirickému časopisu Charlie Hebdo cenu za odvahu v boji za svobodu slova, se ve Spojených státech setkalo s kritikou. Nejméně šest spisovatelů na protest odřeklo svou účast na slavnostní ceremonii, která se na Manhattanu uskuteční 5. května.

Podle listu The New York Times se kvůli ocenění Charlie Hebdo rozhodli galavečer bojkotovat například kanadsko-srílanský prozaik a básník Michael Ondaatje, nigerijsko-americký spisovatel a historik umění Teju Cole či americká autorka Rachel Kushnerová. Kushnerová svůj nesouhlas s cenou zdůvodnila kulturní netolerancí magazínu. Podobně se vyjádřili i ostatní, někteří zmínili i neúctu karikatur k muslimům.

PEN klub podle DPA na rozhodnutí šesti svých členů zareagoval překvapeně. „Všichni jsme věděli, že to v určitém úhlu pohledu bylo kontroverzní rozhodnutí,“ řekl předseda Americké centra PEN klubu Andrew Solomon. „Nikdy bych si ale nemyslel, že by toto téma zrovna u těchto autorů mohlo vyvolat takovéto námitky,“ dodal.

Rushdie je pro

Za PEN klub se v pondělí postavil mimo jiné britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, kterému je kvůli románu Satanské verše vyhrožováno smrtí. Výhrady svých kolegů označil za strašně špatné. 

„Když PEN klub jako organizace hájící svobodu projevu nemůže hájit a oslavovat lidi, kteří jsou kvůli svobodnému projevu zabíjeni, tak ta organizace není hodna svého jména,“ uvedl v prohlášení Rushdie.

Salman Rushdie na návštěvě Prahy v roce 2001

Salman Rushdie na návštěvě Prahy v roce 2001

V květnu bude v USA vyznamenán také britský dramatik a scenárista českého původu Tom Stoppard. Získá cenu Mezinárodního PEN klubu a Allenovy nadace za službu literatuře.

Pařížská redakce magazínu, který je znám ostrou satirou, se v lednu stala terčem krvavého útoku islamistů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz