Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Zakladatel Wikipedie: Většina velkých firem nechce bojovat o svobodu internetu

Jimmy Wales, spoluzakladatel internetové encyklopedie Wikipedia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jimmy Wales, spoluzakladatel internetové encyklopedie Wikipedia | foto: Daria Makeeva

SAN FRANCISCO Jimmy Wales, spoluzakladatel internetové encyklopedie Wikipedia, je předním zastáncem svobody internetu. Pro Index LN hovoří především o nutnosti ji zachovat navzdory současným tlakům, které přichází i ze světa mobilních služeb.

Zakladatel internetové encyklopedie Wikipedia Jimmy Wales už působí během schůzky ve dvě hodiny odpoledne trochu unaveně. Není divu, jeho pracovní nasazení i vytížení jsou maximální, navíc hodně cestuje.

A roli v únavě mohou hrát i určité obavy, které má neustále v hlavě. Jimmy Wales je totiž jednou z nejvýraznějších postav obhajujících svobodu internetu i svobodu slova, tedy kapitoly, které v každodenním životě trápí málokoho z nás. Jenže Wales na ně myslí téměř neustále, i proto je zastáncem toho, že bychom měli začít všichni rychle vše šifrovat. V době, kdy mobilní služby mění tvář světového internetu, je podle něj o jeho svobodu zapotřebí bojovat ještě více.

Wikipedia už dávno není jeho hlavní náplní dne, dnes se mimo jiné věnuje i prácí pro virtuálního mobilního operátora.

Index: Jaké jsou podle vás v současnosti největší hrozby pro svobodu internetu?
Oblast, která ve mne budí znepokojení, je cenzura a svoboda slova. To jsou témata velmi blízká mámu srdci. Myslím si, že jsme v současnosti kdesi na rozcestí a věci se mohou na řadě míst vydat kterýmkoli směrem. Ohromující podstatou internetu je to, že on straní svobodě slova. S tím, jak se ale zlepšuje technika, se například řešení jako čínský systém cenzury stávají inteligentnější a sofistikovanější. To neznamená, že by ve svém útlaku přitvrzovaly, jen jsou přesnější.

Tato přesnost může mít pro svobodu slova dobré i špatné důsledky. Hrozeb je ale víc, mnohé často přichází od zákonodárců. A to i v zemích, které mají dobrou pozici z hlediska svobody slova, zákonodárci jsou často vedeni dobrými úmysly. Jenže tato dobře myšlená legislativa či jiná iniciativa je často postavena na neinformovaných základech. Politici často jednoduše nerozumí tomu, jak internet funguje. Takto vzniklá legislativa může být pro otevřený internet katastrofou.

Index: Kdo by měl bránit internet proti takovým tlakům?
K tomu je potřeba široká koalice, musí se spojit lidé jako Wikipedia, která může v případě potřeby třeba i stávkovat a stěžovat si tak na něco, vyžaduje to různé skupiny občanské společnosti, lidi, které zajímá demokracie a svoboda projevu, roli by v tom měly hrát i internetové společnosti.

Některé to dělají, některé ne, například Google má v tomto ohledu docela dobrou historii, protože svoboda projevu a svoboda internetu vyhovuje jejich obchodním záměrům, takže se vezou na této vlně. Většina velkých firem ale bohužel nemá motivaci pro to, aby za svobodu internetu bojovala. Možná občas podpoří nějaké iniciativy, které souvisí s jejich obchodními zájmy, ale to je vše. Je to také otázka pro voliče. Pokut si voliči uvědomí potřebu svobody internetu a budou na politiky tlačit, situace bude lepší. Politici se ale také musí v této oblasti vzdělávat, protože když se snažíte regulovat něco, o čem nevíte, jak to funguje, je to špatně.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...