Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ruský seriál o sovětských politicích? Česká televize porušila zákon, míní vysílací rada

Záběry ze seriálu Zapomenutí vůdci, díl Lavrentij Berija. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry ze seriálu Zapomenutí vůdci, díl Lavrentij Berija. | foto: Česká televize

PRAHA Odvysíláním ruského seriálu Zapomenutí vůdci, jenž záměrně opomíjí podstatná historická fakta, porušila Česká televize zákon. K takovému závěru dospěla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která ČT vyzvala, aby napravila pochybení. Veřejnoprávní televize již osmidílný dokumentární cyklus o sovětských politicích stáhla z archivu.

Ruský dokumentární cyklus popisující životní osudy několika politiků, kteří se mezi lety 1917 až 1953 podíleli na vykonávání moci v Sovětském svazu, vysílala Česká televize koncem loňského roku.

Součástí seriálu, jenž je propagandisticky zabarven, neboť vznikl díky přímému financování vedení země, je i dvoudílný profil jednoho z vykonavatelů Stalinových čistek Lavrentije Berijy. Způsob, jímž byl někdejší šéf lidového komisariátu sovětského ministerstva vnitra v pořadu vykreslen, kritizovala řada historiků. Neunikl ani Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která se jím v lednu na základě stížnosti zabývala a dospěla k závěru, že ČT porušila zákon.

„Oba pořady, které je možné považovat za souvislé dílo, vyzdvihují Berijovy ‚manažerské‘ úspěchy i charakter, ve světle čehož dochází k bagatelizaci zejména jeho účasti na zatýkání, popravách a stranických čistkách během takzvaného Velkého teroru nebo jeho role iniciátora deportací kavkazských národů,“ uvádí RRTV ve svém prohlášení.

Záběry ze seriálu Zapomenutí vůdci, díl Lavrentij Berija.
Záběry ze seriálu Zapomenutí vůdci, díl Kliment Vorošilov.

Podle ní je navíc Berijův podíl na represích prezentován jako skutečnost, které se nemohl ve své funkci vyhnout a činil ji s přemáháním.

„Tím de facto dochází k omlouvání Berijových činů, které lze z historického hlediska považovat za kruté jednání a na jejichž základě byla zamítnuta jeho rehabilitace,“ píše se dále ve stanovisku.

Výzva k nápravě? Pouze varování

Rada proto již vyzvala ČT, aby své nezákonné jednání napravila. Jakým způsobem má učinit, však nespecifikovala. Jelikož ale všech osm dílů seriálu se již na obrazovkách objevilo, nelze ho z programu stáhnout.

Podle předsedy RRTV Ivana Krejčího má závěr rady posloužit jako varování do budoucna. „V podstatě to znamená, že by to ČT neměla vysílat. Je to výzva, aby se to pro příště už neopakovalo,“ vysvětlil Krejčí serveru Lidovky.cz.

Záběry ze seriálu Zapomenutí vůdci, díl Lavrentij Berija.

Záběry ze seriálu Zapomenutí vůdci, díl Lavrentij Berija.

ČT se k záležitosti do uzávěrky textu nevyjádřila. Není proto jisté, jak plánuje s apelem vysílací rady na odčinění pochybení naložit. Nicméně zmiňovaný seriál již není v jejím internetovém archivu dostupný.

Součástí cyklu Zapomenutí vůdci jsou i profily dalších vysoce postavených sovětských politiků: Felixe Dzeržinského, Klimenta Vorošilova, Vjačeslava Molotova, Semjona Buďonného, Andreje Ždanova nebo Viktora Abakumova.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.