Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Televizní rada: Nova podněcovala k nenávisti vůči Romům

Logo TV Nova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo TV Nova | foto: nova.cz / press

PRAHA Televizní noviny podněcovaly k rasové nenávisti. K takovému závěru došla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle RRTV byly některé příspěvky ve večerní relaci Televize Nova tendenční a účelově očerňovaly příslušníky romské menšiny. Nova závěry rady odmítá.

Rada televizi vytýká způsob, jakým prezentovala události, ve kterých jsou, "ať již reálně či domněle, jako aktéři zastoupeni příslušníci romského etnika."

ČTĚTE TAKÉ:

"Pořad Televizní noviny prezentoval ... v souvislosti s romským etnikem prakticky výhradně negativní informace," konstatuje RRTV. "Zobrazoval Romy výhradně jako problémovou menšinu z hlediska kriminálního nebo sociálního, označoval za Romy jedince tmavší pleti, bez ohledu na to, zda jde skutečně o Romy," stojí v usnesení, pod nímž je podepsaná předsedkyně rady Kateřina Kalistová.

Televize pochybení odmítá. "Jakékoliv nařčení z toho, že by Nova svými pořady podněcovala k nenávisti z důvodů barvy pleti nebo příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině považuje televize za zcela neopodstatněné a nepodložené," reagoval reagoval ředitel komunikace a PR Josef Koukolíček.

Účelové spojení smrti ženy s romským útokem

Podle RRTV se však v některých případech Nova měla dopustit i výslovně lživých konstrukcí, například když v lednových reportážích o situaci ve Varnsdorfu spojila do přímé souvislosti smrt ženy s romský útokem, což se nepotvrdilo.

"Autoři reportáží ... opakovaně dali její smrt do přímé souvislosti s romským útokem, přičemž skutečností je, že žena zemřela až několik dní po útoku, a to přirozenou smrtí na následky dlouhodobé těžké choroby," konstatuje rada.

Nova prý také ve svých příspěvcích nedávala Romům žádný prostor k vyjádření se, zatímco protiromských názorů nechávala zaznít celou řadu. Výrok "Můžu říct, že ten člověk jich zastřelil málo, poněvadž tady přepadávají normálně v pravý poledne tady v parku, že jo, lidi,“ který se objevil v anketě mezi místními lidmi po případu střelby v Tanvaldu, je podle rady ukázkovým příkladem manipulace.

Nova: je nestandardní, že nás rada k šetření nepřizvala

Podle Novy se však něčeho podobného dopustila naopak RRTV, když televizi k šetření nepřizvala a nenechala ji vyjádřit se k jeho závěrům. "Televize Nova naopak považuje za velmi nestandardní, že k jednání RRTV na toto téma nebyla vůbec přizvána, nedostala možnost se k údajným analytickým výstupům RRTV vyjádřit ani předložit argumenty a důkazy na svou obranu," stojí v tiskové zprávě.

RRTV se tématem hodlá zabývat i na svém příštím zasedání. Televizi zatím neudělila žádnou pokutu ani jiný trest, pouze ji uložila zjednat do sedmi dnů nápravu.

Jde o reakci na břeclavský "útok"

Analýzu zpravodajství Novy si radní nechali zpracovat v reakci na tzv. břeclavskou kauzu, kdy těžce zraněný patnáctiletý chlapec z Břeclavi uvedl, že jej zbili tři mladí Romové a následně, po několika týdnech vyšetřování, vyšlo najevo, že si chlapec tento útok vymyslel.

"Celá záležitost vyvolala obrovskou mediální odezvu. Romské organizace se začaly obracet na příslušné státní úřady s žádostí, aby se zasadily o to, aby média, zejména pak televize Nova, nadále nešířila podobné neověřené informace, v jejichž důsledku dochází k vyhrocení vztahů mezi Romy a majoritní společností," sdělila předsedkyně rady Kateřina Kalistová.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.