30. května 2015 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Ruské noviny naletěly. McCain chce zlikvidovat FIFA, napsaly

Senátor John McCain | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor John McCain | foto: Reuters

MOSKVA/WASHINGTON Ruský vládní list Rossijskaja gazeta očividně sedl na lep mystifikační zprávě amerického satirika Andyho Borowitze, že republikánský senátor John McCain navrhl vojenskou likvidaci zkorumpované Mezinárodní fotbalové federace (FIFA). Povšiml si toho portál Rádia Svobodná Evropa.

„Zdá se, že není daleko doba, kdy McCain bude požadovat, aby americké síly obsadily sídlo OSN,“ uvedla v pátečním kritickém textu Rossijskaja gazeta. V textu se deník mimo jiné ptá, koho by senátor chtěl bombardovat. „Fotbalový stadion? Kanceláře fotbalových funkcionářů v honosných čtvrtích evropských měst? A všechny míče okamžitě poslat do tajných věznic CIA?“ píše list. Reagoval tak na článek s názvem ‚McCain vyzval k vojenskému úderu na FIFA‘, který ve čtvrtek zveřejnil portál The New Yorker.

Borowitz, který je autorem zmíněného satirického článku, mimo jiné uvádí, že McCaina rozladil slabý a neefektivní přístup administrativy Baracka Obamy k FIFA. Senátor, který je jedním z nejhlasitějších Obamových kritiků, proto navrhl podniknout vojenskou misi, která by fotbalovou federaci jednou pro vždy rozehnala a zničila.

„Rozumí jen síle“

„Tihle lidé rozumí jen jedné věci: síle,“ řekl podle Borowitze McCain v Senátu s tím, že Washington musí dát FIFA ochutnat pomstychtivou sílu a hněv armády Spojených států. „Čapnout několik poskoků v nějakém hotelu nemá smysl, když je šéf FIFA na útěku,“ dodal. Uvedl také, že je rozhodnut prezidenta Mezinárodní fotbalové federace Seppa Blattera pronásledovat až k branám pekelným.

Borowitz podle Rádia Svobodná Evropa očividně využil McCainovy pověsti republikánského jestřába, kterého kritici považují za horlivého zastánce vojenských řešení zahraničních konfliktů a krizí. V roce 2007 během své neúspěšné prezidentské kampaně vtipkoval o známé parodii písně Barbara Ann ve verzi od Beach Boys, která zní jako Bomb Iran (Bombardujte Írán).

 

ČTK