18. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rusko uvažuje, že omezí zahraniční podíly v médiích

Ruské noviny informují o Snowdenově případu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské noviny informují o Snowdenově případu. | foto: Reuters

MOSKVA Ruští zákonodárci navrhli omezit podíly zahraničních vlastníků v ruských médiích na 20 procent. Opatření má zmírnit vnější vlivy a ochránit "informační suverenitu" Ruska. Vyplývá to z návrhu příslušného zákona, na který se odvolává agentura Reuters.

Navrhovaná legislativa by upevnila kontrolu prezidenta Vladimira Putina nad ruskými médii. Ta v současnosti převážně podporují politiku Kremlu na Ukrajině a kritizují vládu v Kyjevě. Ruská vláda nyní hovoří o "informační válce", ve které je Moskva napadána západními reportážemi o ruských zbraních a vojácích posílaných na pomoc rebelům na východě Ukrajiny.

"Navrhovaný zákon stanoví strukturu vlastnictví médií," uvedl místopředseda Státní dumy Sergej Železňak. "Jeho cílem je především zajistit informační suverenitu Ruska a omezit zahraniční vliv na události v zemi, která se stala terčem informační války," dodal.

Slabý zahraniční vliv

Nový zákon by v případě schválení vstoupil v platnost až od ledna 2016. Majitelé podílů v médiích by navíc měli čas do února 2017, aby splnili jeho podmínky.

Ruský mediální sektor přilákal například německou společnost Axel Springer či americkou firmu Hearst Media, které nyní působí na ruském trhu s časopisy. Zahraniční podniky ale mají pouze malý vliv v ruském televizním sektoru, který je pro Rusy hlavním zdrojem zpráv.

PSALI JSME:

Analytička Anastasia Obuchová ze společnosti VTB Capital Research upozorňuje, že zahraniční vlastnictví je v ruském mediálním sektoru celkově nízké a pouze málo zahraničních podniků má v ruských médiích více než dvacetiprocentní podíly.

Podle některých novinářů teď Putin posiluje kontrolu nad tištěnými a internetovými médii, ve kterých zůstávají poslední stopy odporu.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.