Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Rusko vyhostilo 'nežádoucího' amerického novináře. Kritizoval Putina

Americký novinář Davis Satter ve vysílání stanice VOA News. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký novinář Davis Satter ve vysílání stanice VOA News. | foto: YoutubeReprofoto

Rusko odmítlo udělit víza americkému novináři, který dlouhodobě psal kriticky o režimu prezidenta Vladimira Putina a naposledy také o prozápadních demonstracích v Kyjevě. Oznámily to v úterý agentury Reuters a AFP. Odhadly, že případ, připomínající doby studené války, může vyhrotit vztahy mezi Washingtonem a Moskvou v předvečer zimní olympiády v Soči.

Odmítnutí víz ruské ministerstvo zahraničí podle agentury ITAR-TASS vysvětlilo tím, že novinář podle verdiktu moskevského soudu z 29. listopadu porušil přistěhovalecké zákony, což prý sám přiznal, a tak byl potrestán vyhoštěním a pětiletým zákazem vstupu do Ruska.

Satterovo provinění podle agentury Interfax spočívalo v tom, že o dlouhodobější vízum měl žádat "neprodleně" po vjezdu do Ruska 21. listopadu, ale učinil tak až 26. listopadu, čili pět dnů pobýval v zemi "nezákonně".

"Řekli mi, že má přítomnost v Rusku není žádoucí z hlediska bezpečnostních služeb. Žádný jiný důvod nesdělili," postěžoval si AFP bývalý zpravodaj listů Wall Street Journal a Financial Times, autor tří knih o bývalém Sovětském svazu a Rusku David Satter. "Všechny mé věci jsou v Moskvě, kde mám byt. Ale bez povolení ke vstupu do země si je nemohu vyzvednout. Rád bych se vrátil do Moskvy, abych pracoval, ale bez víza to nejde," dodal novinář.

V Rusku od září pracoval jako poradce pro americkou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.

Šéf stanice Kevin Klose na redakčním webu uvedl, že americké velvyslanectví v Moskvě oficiálně protestovalo u ruského ministerstva zahraničí, marně se však domáhalo vysvětlení.

ČTĚTE TAKÉ:

Sattera podle Kloseho v prosinci Rusové vyrozuměli, že jeho žádost o víza byla schválena, dokonce dostal od ruského ministerstva zahraničí úřední číslo, pod kterým si vízum může vyzvednout. Ale když si pro ně došel na ruské velvyslanectví v Kyjevě, dozvěděl se, že jeho přítomnost v Rusku je považována za "nežádoucí" a žádost o vízum byla zamítnuta.

Ruská diplomacie se podle Reuters k Satterově vyhoštění dosud nevyjádřila.

AFP označila případ za "jedno z prvních vyhoštění novináře z Ruska od konce studené války".

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!