11. listopadu 2016 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rusko zablokuje síť LinkedIn. Podle tamní cenzury porušuje zákon

Logo internetové sociální sítě LinkedIn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo internetové sociální sítě LinkedIn | foto: Reuters

PRAHA Ruský soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí o zablokování stránek sociální sítě LinkedIn kvůli porušování zákona o uchování dat. Uvedla to ruská agentura Interfax.

Soud reagoval na zjištění hlavního ruského cenzurního orgánu Roskomnadzor, podle kterého LinkedIn, který má v Rusku více než šest milionů registrovaných uživatelů, porušil zákony. Ty požadují, aby internetové stránky uchovávaly osobní údaje ruských občanů pouze na ruských serverech.

Zákon byl představen v roce 2014, zatím však nebyl nikdy uplatněn. Jeho cílem je ochrana osobních údajů Rusů. Kritici ho však považují za útok na sociální sítě v Rusku, které v posledních letech stále více zpřísňuje kontrolu nad internetem, uvedla agentura Reuters.

Moskevský soud první instance rozhodl o zablokování stránek LinkedIn již v srpnu. Rozhodnutí však zatím nevstoupilo v platnost, protože společnost se proti němu odvolala. Dnes však rozhodnutí potvrdil odvolací Moskevský městský soud. LinkedIn se podle mluvčí soudu proti rozhodnutí může ještě odvolat.

Zástupce Roskomnadzoru Vadim Ampelonskij Interfaxu řekl, že stránky budou zablokované, jakmile agentura obdrží rozhodnutí soudu. Zřejmě tak bude příští týden.

„Rozhodnutí ruského soudu může odepřít přístup na LinkedIn milionům členů, které máme v Rusku, a firmám, které využívají LinkedIn pro růst svého podnikání,“ uvedla firma v prohlášení. „Máme stále zájem setkat se s Roskomnadzorem a jednat o jejich požadavku na lokalizaci dat,“ dodala.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz