Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ruská novinářka kritizovala úřady, dostala zákaz činnosti

Kreml (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kreml (ilustrační foto) | foto: wikipedia.com

MOSKVA Bývalou šéfredaktorku zpravodajského agentury ura.ru Axanu Panovovou odsoudil ruský soud v Jekatěrinburgu na Urale ke dvouleté podmínce, pokutám ve výši 400 000 rublů (asi 240 000 Kč) a také k dvouletému zákazu práce v médiích.

Případ vzbudil rozruch v Rusku i v cizině kvůli obavám, že cílem procesu bylo umlčet novinářku troufající si kritizovat místní úřady, uvedl server newsru.com.

Panovová podle obžaloby vydírala ředitele oblastní televize a některé podnikatele a nutila je k uzavření dohod pod hrozbou, že v opačném případě o nich zveřejní nepříznivé zprávy. Mohlo jí v krajním případě hrozit až 15 let za mřížemi, ale soud ji v některých bodech zprostil obžaloby. Sama ve svém "posledním slovu" označila případ za vykonstruovaný a proces za "divadlo".

Představitelka Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE) pro svobodu médií Dunja Mijatovičová je podle ruské verze BBC News "otřesena" verdiktem, který "vytváří znepokojivý precedens pro nezávislá média v Rusku a může zardousit kritické vyjadřování v zemi".

Novinařinu zakázat nelze

"Zákaz novinářské činnosti je to nejhlavnější. To je to, čeho chtěli dosáhnout. Úkol zněl: zdeptat, zničit a umlčet," prohlásil opoziční starosta Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman a odhadl, že za pronásledováním žurnalistky mohl stát místní gubernátor, prokurátor či náčelník policie. "Ale na druhé straně ji bohudíky nezavřeli," dodal v rozhovoru pro stanici Kommersant FM.

Panovová, která nyní působí jako ředitelka jiného regionálního zpravodajského webu, se hodlá odvolat. "Dokud rozsudek nevstoupil v platnost, budu pracovat. A pak taky budu pracovat. Novinařinu nelze zakázat, máme svobodu slova. Cožpak nesmím říkat to, co si myslím?" prohlásila.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.