Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ruský web informující o požárech u Černobylu byl 'záhadně' uzavřen

Hašení požáru v lesích okolo Moskvy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hašení požáru v lesích okolo Moskvy | foto: ČTK

MOSKVA Internetová stránka správy ruských lesů, která před deseti dny informovala veřejnost o požárech v brjanských lesích zasažených po havárii v černobylské jaderné elektrárně v roce 1986, byla uzavřena, prý z technických důvodů.

Ale podle dnešního vydání listu Kommersant se tak stalo na pokyn ministra pro mimořádné situace. Ruští ekologové hovoří o cenzuře; stránka lesů podle nich informovala o požárech přesněji než ministerstvo.

"Šéf ministerstva pro mimořádné situace Sergej Šojgu v pátek vyzval ministerstvo vnitra, aby se 'vypořádalo' s webem, na kterém se objevila 'lživá informace o požárech v oblastech znečištěných černobylskou havárií v Brjanské oblasti'.

Žádné nebezpečí

Hned po zveřejnění informace o požárech v "černobylských" lesích hlavní sanitární lékař ministerstva zdravotnictví Gennadij Oniščenko uklidňoval, že v daných oblastech je prý "úroveň radiace jako na Rudém náměstí v Moskvě".

Hned po ministrově vyjádření stránku zavřeli 'kvůli technickým pracím' a od neděle je vůbec nedostupná," konstatoval Kommersant. Web ještě 6. srpna informoval, že v lesích zasažených po Černobylu zuří 28 požárů na ploše 269 hektarů.

Podle listu se zablokování stránky u jejího správce v neděli ráno také domáhal nejmenovaný policejní generál; správce však odmítl, protože místo pokynu z ministerstva vnitra dostal jen e-mail z bezplatné schránky elektronické pošty.

"Samozřejmě jsme odpověděli, že to nemůžeme považovat za oficiální žádost. Více nás neznepokojovali," konstatoval pracovník správcovské firmy.

Ale i tak byla stránka správy lesů uzavřena, ačkoliv podle právníků se tak formálně může stát pouze z rozhodnutí vyšetřovacích orgánů či na příkaz soudu, což se obvykle se děje v případech souvisejících s extremismem.

Nicméně připouštějí, že vláda má právo kontrolovat, co se publikuje na stránkách vládních úřadů - a správa lesů je podřízena ministerstvu zemědělství. Na druhé straně však ústava dává občanům právo na informace o stavu životního prostředí.

Čtěte také

Ekologové nepochybují, že stránka byla uzavřena na pokyn ministerstva pro mimořádné situace, které se prý snaží zamaskovat skutečný rozsah pohromy.

Podle ruské odbočky Greenpeace byly tři velké požáry v radioaktivitou silně znečištěných lesích vidět i na snímcích z vesmíru, nemluvě o menších požárech. "Ministerstvo ucpává ústa těm, kdo vědí, co se děje," tvrdí Vladimir Slivak z organizace Ekozaščita, podle něhož jsou lesníci nejlépe obeznámeni se situací v terénu.

Odpovědnost za uzavření stránky dosud na sebe žádný úřad nevzal. Úřady ještě v neděli informovaly, že plocha požárů v zemi se opět snížila, a to na 53 500 hektarů.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ VÝROBNÍCH LINEK V PLZNI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč