Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ruští poslanci chystají zákon na umlčení zahraničních novinářů

Ruští poslanci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruští poslanci | foto: ČTK

MOSKVA Skupina ruských poslanců hodlá předložit návrh zákona, který by zakázal novinářům s cizím občanstvím kriticky hovořit v celostátní veřejné televizi o ruském vedení. Nápad vznikl poté, co známý televizní moderátor Vladimir Pozner, který má trojí občanství, v ruské veřejné televizi posměšně komentoval "protiamerický zákon" předpokládající zákaz adopcí ruských dětí Američany a další sankce vůči americkým občanům. Napsala to ruská agentura RIA Novosti.

Podle několika poslanců z různých stran Poznerovo vystoupení "uráželo ruský parlament", kterým zákon prošel v posledních dnech, a také prý "diskreditovalo ruské vedení." Pozner prý řekl, že Státní duma (dolní parlamentní komora) dělá z Ruska "kašpara" a sama se chová jako "blbá nána". Novinář se sice omluvil, ale poslanci stále o jeho výroku pochybují, neboť se jim nelíbil "jeho obsah a tón".

ČTĚTE TAKÉ:


"Nemyslím, že by se něco takového mohlo stát. Vladimir Pozner je profesionál, který se umí vždy chovat podle mezinárodního etického kodexu," řekl k případu Vsevolod Bogdanov, předseda ruského svazu novinářů, který s poslanci navrhujícími zákon nesouhlasí.

Podle skupiny poslanců není zákon namířen proti svobodě slova a novinářské svobodě, jen proti jejich zneužívání. "Kdyby podobná situace nastala například v USA, kde by nějaký ruský občan v přední americké televizi vystoupil s podobným prohlášením, reakce by následovala okamžitě.

Pozner je známý a uznávaný novinář, který je na mediální scéně vidět už od dob Sovětského svazu. Narodil se ve Francii, mládí prožil v USA, poté působil v SSSR a Rusku a má občanství všech tří zemí.

Právní předpis, který měl kritizovat, již čeká jen na podpis prezidenta Vladimira Putina, zakazuje adopce ruských sirotků Američany a počítá s tím, že Moskva vypracuje černý seznam občanů USA, kteří jsou podezřelí z nějakého porušení práv ruských občanů. Zakazuje rovněž činnost politicky orientovaných nevládních organizací financovaných z USA.

Zákon reaguje na takzvaný "Magnitského zákon", který začal nedávno platit v USA a který je namířen proti Rusům, kteří porušují lidská práva. Tito ruští občané nesmějí dostat americká víza a jsou jim blokována konta v amerických bankách.

,

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!