Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rychlý internet mají mít všichni Češi během následujících pěti let

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: Shutterstock

PRAHA LN zjistily, jak chtějí ministerstva průmyslu a vnitra použít 14 evropských miliard na zasíťování země. Vysokorychlostní internet, s rychlostí až 100 megabitů za vteřinu by měl být v Čechách široce dostupný během pěti let.

Každý Čech bude mít šanci stáhnout si film během několika málo vteřin místo dnešních minut či spíše desítek minut v některých oblastech. Půlka republiky nejpozději za tři roky, zbytek pak o dva roky později. Takový je plán ministerstev průmyslu a obchodu a vnitra, která se podle zjištění LN přestala přetahovat o miliardy na vybudování sítí pro rychlý internet a přišla se společným projektem.

Na „dálnice“ pro superrychlé připojení dá Česku Evropská unie 14 miliard korun na příštích pět let. Do roku 2018 má mít díky tomu každý v zemi možnost se připojit rychlostí 30 megabitů za sekundu a půl národa až sto. O dva roky později má být pak stovka pro všechny. Jak toho docílit, popisuje komplexní pozměňovací návrh z minulého týdne. LN jej měly možnost prostudovat. Ministerstvo vnitra, které jej za spolupráce s ministerstvem průmyslu předkládá, jej ale nechce zatím komentovat, než bude připomínkové řízení vypořádáno. Platí tak vyjádření z dřívějška. „Materiál bude vládě předložen jako společný návrh ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu,“ řekla tisková mluvčí vnitra Hana Malá.

Nejdřív vznikne mapa

Roli koordinátora toho, jak se mají sítě stavět, si v přetahované o internetové miliardy vydupalo ministerstvo vnitra. Svěří jej odštěpnému závodu České pošty, který se právě transformuje v samostatný státní podnik. V jeho režii nejdříve vznikne mapa, jak přesně je Česko zasíťováno – tedy kde jsou internetové „dálnice“ a kde „okresky“. Ta se pak bude aktualizovat o nově vybudovanou infrastrukturu. Podle plánu by tento registr měl stát maximálně půl miliardy korun.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?