Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
2. srpna 2015 23:50 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rychlý internet mají mít všichni Češi během následujících pěti let

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: Shutterstock

PRAHA LN zjistily, jak chtějí ministerstva průmyslu a vnitra použít 14 evropských miliard na zasíťování země. Vysokorychlostní internet, s rychlostí až 100 megabitů za vteřinu by měl být v Čechách široce dostupný během pěti let.

Každý Čech bude mít šanci stáhnout si film během několika málo vteřin místo dnešních minut či spíše desítek minut v některých oblastech. Půlka republiky nejpozději za tři roky, zbytek pak o dva roky později. Takový je plán ministerstev průmyslu a obchodu a vnitra, která se podle zjištění LN přestala přetahovat o miliardy na vybudování sítí pro rychlý internet a přišla se společným projektem.

Na „dálnice“ pro superrychlé připojení dá Česku Evropská unie 14 miliard korun na příštích pět let. Do roku 2018 má mít díky tomu každý v zemi možnost se připojit rychlostí 30 megabitů za sekundu a půl národa až sto. O dva roky později má být pak stovka pro všechny. Jak toho docílit, popisuje komplexní pozměňovací návrh z minulého týdne. LN jej měly možnost prostudovat. Ministerstvo vnitra, které jej za spolupráce s ministerstvem průmyslu předkládá, jej ale nechce zatím komentovat, než bude připomínkové řízení vypořádáno. Platí tak vyjádření z dřívějška. „Materiál bude vládě předložen jako společný návrh ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu,“ řekla tisková mluvčí vnitra Hana Malá.

Nejdřív vznikne mapa

Roli koordinátora toho, jak se mají sítě stavět, si v přetahované o internetové miliardy vydupalo ministerstvo vnitra. Svěří jej odštěpnému závodu České pošty, který se právě transformuje v samostatný státní podnik. V jeho režii nejdříve vznikne mapa, jak přesně je Česko zasíťováno – tedy kde jsou internetové „dálnice“ a kde „okresky“. Ta se pak bude aktualizovat o nově vybudovanou infrastrukturu. Podle plánu by tento registr měl stát maximálně půl miliardy korun.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.