Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Šabata: Noviny neničí krize, ale změna vnímání informací

Zástupce ředitele španělského deníku El País Xavier Vidal-Folch, šéfredaktor regionálních médií PPF Petr Šabata a výkonný ředitel nigerijského deníku Punch Azubuike Ishiekwene v panelové diskusi o budoucnosti tisku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zástupce ředitele španělského deníku El País Xavier Vidal-Folch, šéfredaktor regionálních médií PPF Petr Šabata a výkonný ředitel nigerijského deníku Punch Azubuike Ishiekwene v panelové diskusi o budoucnosti tisku. | foto: Ondřej Besperát/PPF Media

PRAHA Petr Šabata, bývalý dlouholetý šéfredaktor slovenské Pravdy a předtím české MF DNES, očekává konec některých tištěných novin, ne ale vinou ekonomické krize a s tím spojeného poklesu příjmů z inzerce.

"Jsme svědky změny paradigmatu v tom, jak se vnímají informace. Kteří vydavatelé si myslí, že krize skončí a oni se zase vrátí do svého starého byznysu, tak jejich noviny už zanikly. Ty už jsou mrtvé a rotačka se točí jen ze setrvačnosti," prohlásil Šabata na pražské konferenci společnosti PPF Media, v níž od května v týmu Romana Galla působí jako šéfredaktor regionálních médií.

"Starý svět je pryč a směřujeme do budoucnosti, kterou si asi ještě přesně nedovedeme představit," míní Šabata. "Také věřím, že některé tištěné noviny přežijí rok 2042 a možná i roky další. Také proto je součástí nového, velmi do budoucna orientovaného projektu PPF tištěný týdeník," připomněl tzv. hyperlokální tituly Naše adresa, která se PPF Media chystá vydávat na papíře i na internetu, od pondělí 1. června.

"Myslím, že i ten přežije rok 2042, byť i my ho chápeme trochu jako most mezi minulostí a budoucností, která zřejmě bez papíru bude," doplnil k tištěnému týdeníku Petr Šabata.

Přechod od výhradně papírových titulů k multimediálním je nezbytné, myslí si na základě zkušenosti ze slovenského deníku Pravda, který v posledních osmi letech vedl: "Poměr z výnosů z inzerce tam za poslední měsíce byl 30 procent z onlinu a 70 procent z papíru, což už je poměrně významný podíl."

Obsah od profesionálů i místních nadšenců

Připomněl dále, že někteří spojují konec novin na papíře a toho, co představují, s úvahami o tom, zda s tím zároveň nekončí demokracie.

Podle něj přispějí média PPF v regionech ke kontrole tamějších veřejných prostředků. "Ve chvíli, kdy v okresním městě propukne nějaký skandál, místní média od něj dají ruce pryč, protože vědí, že by přišla o inzerci. A to není náš případ. My do problému můžeme jít naplno, protože máme silného vydavatele a profesionální zázemí v Praze v centrální redakci," tvrdí Petr Šabata.

Vedle profesionálního týmu v centrální či okresních redakcích PPF umožní komunikovat i místním komunitám. "Považujeme to za velmi prodemokratický a velmi prospolečenský prvek, dávat lidem prostor vyjadřovat svoje názory, referovat o sobě, setkávat se v naší kavárně," mluví šéfredaktor o veřejných provozovnách ve větších městech, kde se čtenáři budou moci občerstvit i setkat s místními redaktory či spolupracovníky.

Tituly Naše adresa mají vycházet v Kroměříži, Olomouci, Ústí nad Labem a také v Teplicích. Konkrétně v teplickém okrese, jak řekl Šabata, budou vycházet tři týdeníky (jeden okresní a dvě místní mutace) plus zhruba třicítka webů.

"Na lokální úrovni jsme našli velmi atraktivní, velmi kvalitní obsah, který je zadarmo," tvrdí Petr Šabata. "Je to obsah, který budeme dostávat od komunit, od sdružení, spolků a lidí na místní úrovni. Na úplně lokální úrovni je spousta lidí, kteří něco dělají a kteří o sobě rádi poreferují."

"V Kroměříži příští týden nám budou referovat nevidomí, budou nám referovat věřící soustředění kolem jednoho populárního faráře, budou nám referovat kulturní spolky," uvádí příklady. "První schůzku v kavárně v Kroměříži budeme mít s policejním náčelníkem, pozvali jsme všechny seniory, diskuse bude o bezpečnosti v městě a zájem je nemalý."

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Roman Prymula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...