Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Sagvan Tofi nesmí v reklamě řešit problémy fernetem, rozhodl soud

Fernet Sagvana Tofi narazil i u soudu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fernet Sagvana Tofi narazil i u soudu | foto: Reprofoto

BRNO Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost společnosti Berentzen Distillers, a definitivně tak potvrdil pokutu 100.000 korun za nevhodnou reklamu na fernet.

Spot, v němž účinkoval herec Sagvan Tofi, vyvolával dojem, že alkohol je prostředkem řešení osobních problémů. Zákon takovou propagaci lihovin nedovoluje. Stejně vysokou pokutu za totožnou reklamu dostala i agentura Beans, také její kasační stížnost NSS letos zamítl.

"Rozhodnutí soudu jsme ještě oficiálně neobdrželi. Přesto jsme takový závěr čekali, vzhledem k téměř totožnému případu reklamní agentury. Až jej dostaneme, poradíme se s právníky, s velkou pravděpodobností už ale v této věci další kroky nepodnikneme," řekl jednatel firmy Vojtěch Navrátil.

Firma Berentzen Distillers dostala pokutu jako zadavatel od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Neúspěšně se bránila žalobou k Městskému soudu v Praze. "(Reklama) personifikuje alkoholický nápoj a činí z něho 'kamaráda' do nepohody, který je prostředkem řešení osobních problémů," konstatoval městský soud v rozhodnutí, jímž žalobu zamítl.

"Když se s vámi rozejde holka, potřebujete kamaráda"
Firma následně podala kasační stížnost. Nejvyšší správní soud zatím zveřejnil jen stručné znění rozhodnutí, a tak není zřejmé, jak se vypořádal s argumenty kasační stížnosti. Reklamní spot, který firma musela stáhnout z vysílání, odkazoval k českému filmu Kamarád do deště z 80. let. Tofi v něm hrál s Lukášem Vaculíkem.

"Když prší a svět vám připadá zlej, rozejde se s vámi holka, i ta druhá, a nic se vám nechce, potřebujete někoho nebo něco, co vás podrží: kámoše," říkal Tofi v reklamě.

Výrobce i reklamní agentura se u soudů bránili tvrzením, že reklamy na alkohol prý běžně prezentují přátelství umocněné pitím alkoholu. Spoty údajně často pracují s emocemi, zejména s radostí podpořenou alkoholem, a zdůrazňují optimismus a povzbuzení, které člověku dodá pití. Reklamní agentura jako příklady uváděla spoty pro Pilsner Urquell, Gambrinus a konkurenční Fernet Stock.

Zákon o regulaci reklamy zakazuje v reklamě tvrdit, že alkohol v nápoji má léčebné vlastnosti, povzbuzující nebo uklidňující účinek anebo že je prostředkem řešení osobních problémů. Reklamu na fernet od Berentzenu označila za neetickou arbitrážní komise Rady pro reklamu.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...