Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Šámala se zastalo 17 redaktorů. Báli se, že jej Dvořák odvolá

Zdeněk Šámal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Šámal | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA V redakci zpravodajství České televize stíhá jedna petici druhou. Nejprve ve čtvrtek 23 redaktorů upozornilo v petici na cenzurní zásahy do zpravodajství, poté se od této petice jejich 61 kolegů distancovalo s tím, že jim nikdo v objektivním informování nebrání. V pátek pak se 17 redaktorů podepsalo pod dopis, že tzv. "protipetice" směřovala zejména k podpoře ředitele redakce Zdeňka Šámalova, kterého údajně chtěl generální ředitel odvolat.

Informaci o novém prohlášení přinesl server mediář.cz, podle kterého má situaci v redakci zpravodajství řešit Rada České televize příští středu 6. listopadu.

ČTĚTE TAKÉ

"Po včerejším zveřejnění podnětu Radě ČT v médiích dostala redakce od svých nadřízených informaci, že právě kvůli tomuto podnětu má být v nejbližší době odvolán ředitel zpravodajství pan Zdeněk Šámal. A právě proto se redakce velmi spontánně rozhodla vyjádřit podporu řediteli zpravodajství," napsalo 16 redaktorů, mezi nimiž  figurují například Tereza Kručinská nebo Zuzana Tvarůžková.

Generální ředitel ČT Dvořák slibuje audit

Server Lidovky.cz se snažil požádat generálního ředitele ČT Petra Dvořáka o reakci. Tisková mluvčí ČT Alžběta Plívová však serveru Lidovky.cz napsala, že generální ředitel nemůže přes média komentovat vyjádření jednotlivých členů Rady ČT, jelikož s Radou komunikuje jakožto s institucí, a to napřímo. Nicméně však podle ní platí jeho čtvrteční vyjádření:  „Dnes odpoledne jsem obdržel výzvu na podporu vedení zpravodajství České televize podepsanou většinou redaktorů domácí, zahraniční i ekonomické rubriky.  Je pro mne potvrzením, že situace není tak jednobarevná, jakou se zdála být dnes dopoledne. Nicméně ani tato skutečnost přirozeně nemění nic na mém rozhodnutí nechat důkladně prověřit všech dvanáct údajných pochybení vedení redakce zpravodajství vzniklých v průběhu letošního roku.“

 

Zároveň však podepsaní redaktoři popírají spekulace o zmanipulovanosti zpravodajského vysílání České televize. "Je potřeba také zdůraznit, že v části, která se týká ovlivňování vysílání v době parlamentních voleb a jejich přípravě, si stojíme za svými odvysílanými příspěvky v předvolební době i během volebního vysílání. Nechceme dopustit, aby během takto důležité zpravodajské chvíle bylo zpravodajství z naší strany považováno za zmanipulované," píší redaktoři v dopisu.

Ve čtvrtek poslalo stížnost 23 redaktorů (mezi nimž byl podpis i Daniely Drtinové a Adama Komerse), kteří se vyslovovali zejména proti zásahům Šámalova přímého podřízeného Petra Mrzeny. Šest desítek redaktorů ČT ale kritiku svých kolegů odmítlo a za vedení se postavilo. Podporu vedení vyjádřil například Václav Moravec, Zuzana Tvarůžková a Richard Samko. Podle prvního dokumentu šéfredaktor redakce zpravodajství Petr Mrzena zasahoval do zpravodajství televize ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné strany SPOZ. Vedení televize chce stížnost nechat posoudit nezávislým auditorem.

Prohlášení části redaktorů z 1. listopadu

Následujícím vyjádřením nezpochybňujeme včerejší podporu a vyjádření k situaci ve zpravodajství. Nicméně považujeme za důležité se ke včerejším událostem vyjádřit. Nastaly po zveřejnění podnětu Radě ČT a následným zveřejněním reakce části redakce zpravodajství.

Pokud je v této chvíli veřejnosti předkládáno, že mohou existovat pochybnosti o utváření některých zpravodajských příspěvků, přejeme si, aby byly vysvětleny. Sama redakce už navíc o několika z nich opakovaně interně diskutovala s vedením.

Po včerejším zveřejnění podnětu Radě ČT v médiích dostala redakce od svých nadřízených informaci, že právě kvůli tomuto podnětu má být v nejbližší době odvolán ředitel zpravodajství pan Zdeněk Šámal. A právě proto se redakce velmi spontánně rozhodla vyjádřit podporu řediteli zpravodajství.

Nutno také dodat, že byla určena výhradně generálnímu řediteli České televize panu Petru Dvořákovi.

Je ale potřeba také zdůraznit, že v části, která se týká ovlivňování vysílání v době parlamentních voleb a jejich přípravě, si stojíme za svými odvysílanými příspěvky v předvolební době i během volebního vysílání. Nechceme dopustit, aby během takto důležité zpravodajské chvíle bylo zpravodajství z naší strany považováno za zmanipulované.

Přejeme si, a naším jediným motivem je, aby zpravodajství ČT bylo důvěryhodné.

Hana Albertová
Milan Brunclík
Vladimír Keblúšek
Pavla Kubálková
Tereza Kručinská
Veronika Marková
Jakub Nettl
Michaela Poláková
Martin Rusek
Barbora Straňáková
Tereza Schejbalová
Tereza Strnadová
Lea Surovcová
Jitka Szászová
Tereza Kručinská
Zuzana Tvarůžková
Petr Vašek

Zdroj: www.mediar.cz

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!