3. září 2014 21:06 Lidovky.cz > Byznys > Média

Samsung představil svůj poslední model: telefon s oblým displejem

Zahnutý displej přístroje společnosti Samsung „Galaxy Note Edge“, zveřejěného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahnutý displej přístroje společnosti Samsung „Galaxy Note Edge“, zveřejěného... | foto: ČTK/APČTK

BERLÍN Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics ve středu představil nejnovější modely svých chytrých telefonů typu Galaxy Note. Nejnápadnější je verze Galaxy Note Edge, která má zakřivenou stranu s nezávislým displejem pro rychlý přístup k informacím a často používaným aplikacím.

Největší světový výrobce mobilních telefonů na elektronickém veletrhu IFA v Berlíně rovněž předvedl svou standardní verzi Galaxy Note 4 a sluchátka pro virtuální realitu Gear VR.

Další displej po straně

Nové přístroje by měly dorazit na trh na podzim, v době předvánočních nákupů. Samsung chce jimi konkurovat nové verzi telefonu iPhone, který má společnost Apple představit příští týden, a získat zpět podíl na trhu smartphonů s velkými displeji. Ceny nových telefonů Samsung zatím neoznámil.

Edge využívá k praktickému účelu technologii zakřivených displejů, s níž Samsung přišel loni s velkou slávou, zatím ji ale příliš nezužitkoval. Většina displeje Edge je plochá, na pravé straně se ale po délce zaobleně ohýbá až dozadu. To vytváří postranní displej, na němž může uživatel sledovat informace, když je telefon například na nočním stolku. Postranní displej rovněž poskytuje rychlý přístup k různým aplikacím, k osvícení a k budíku.

Dohnat ztracený zisk

S řadou novinek přichází i Galaxy Note 4, ty ale analytici oslovení agenturou Reuters označují za postupné a nijak revoluční. Samsung se novými modely snaží odčinit chyby v předešlých designech, které jej stály podíl na trhu mobilů s velkými displeji, který sám založil.

Samsung se pomocí nových produktů také snaží zastavit pokles zisků, který je důsledkem slabšího prodeje smartphonů. Provozní zisk firmy klesl ve druhém čtvrtletí na dvouleté minimum a firma ztrácí podíl v Číně a na dalších mladých trzích.

Pozorovatelé za příčinu potíží Samsungu označují model Galaxy S5. Ten se od svého dubnového uvedení na trh pokládá všeobecně za zklamání a už v květnu byl jeho prodej nižší než odbyt mnohem staršího iPhonu 5S.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz