Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Saúdský princ žaluje časopis Forbes, podhodnotil jeho jmění

Archivní snímek saúdskoarabského prince Valída bin Talála neznámého data.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archivní snímek saúdskoarabského prince Valída bin Talála neznámého data. | foto: ČTK

LONDÝN Saúdskoarabský princ Valíd bin Talál zažaloval u londýnského soudu magazín Forbes kvůli urážce své osoby. Újmu prý miliadráři a jednomu z nejmocnějších Arabů způsobil časopis tím, že značně podhodnotil jeho jmění. Informoval o tom britský list The Guardian.

Princ si stěžuje na to, že Forbes v pravidelně zveřejňovaném žebříčku nejbohatších lidí světa ohodnotil jeho majetek na 20 miliard dolarů (téměř 400 miliard korun). Valíd bin Talál však trvá na tom, že má hodnotu o 9,6 miliardy dolarů vyšší.

Hotel Plaza v New Yorku

Princ prostřednictvím svého holdingu vlastní podíl v řadě významných společností z různých oborů, mimo jiné Citigroup, News Corporation či Apple. Vnuk zakladatele Saúdské Arábie je také spoluvlastníkem několika luxusních hotelů, například hotelu Plaza v New Yorku či londýnského Savoye.

Žebříček časopisu Forbes

Letošní žebříček vyšel 4. března a hned následující den Valídova společnost Kingdom Holding Company uvedla, že při počítání vyšel z nesprávných údajů, což prý mohlo směřovat ke "znevýhodnění blízkovýchodních investorů a institucí".

Forbes se nařčením bránil již v článku zveřejněném na konci března, v němž zveřejnil detailní propočet sumy 20 miliard dolarů na princově kontě. Píše se v něm mimo jiné i o Valídově soukromém Boeingu 747 vybaveném trůnem, 420pokojovém paláci v Rijádu či rozlehlém pozemku s pěti domy, pěti umělými jezery a zmenšeninou Grand Canyonu.

Zda mohl výpočet Forbesu způsobit princi újmu, bude nyní řešit londýnský soud, který dosud nestanovil datum jednání. Jaké odškodné Valíd požaduje, není podle agentury Reuters známo. Británii si pro svou žalobu na americký magazín vybral podle právních expertů proto, že jsou u britských soudů podmínky pro civilní pře na ochranu osobnosti příznivější než v USA.

,
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?