Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Schované boty i exkrementy na zdi. Když na neplatiče nasadí 'kukačku'

Někdy je nutná přítomnost policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdy je nutná přítomnost policie. | foto: Milan Bureš a David Neff

HRADEC KRÁLOVÉ Bydlí v bytech, které jim nepatří. Nájem neplatí. Může to mít své výhody. Až do chvíle, než je navštíví Leon nebo Vadim. A kukačka.

Je poledne. Čas na oběd. A na poradu. Vadim a Leon se sešli v hospodě, asi tak sto kroků od opulentního domu jednoho z dlužníků. Před sebou hromadu papírů. Studují podklady věřitele. Jejich profesí je dostat z lidí peníze, třeba z neplatičů alimenty. Nebo vystěhovat dlužníky z bytů. K tomu používají kukačky, či-li profesionální nájemníky.

"Tohle povolání mě naučilo jednu věc. Nevěřit ani jedný straně. Ani dlužníkům, ani věřitelům. I věřitelé fixlujou, dávají vymáhat třeba neexistující pohledávky," říká Vadim.

Když kukačky obtěžují

A co vlastně mají za úkol ty "kukačky"? "Takové to obtěžování," říká Leon a spustí poslední historku z vymáhání. "Potřebovali jsme vystěhovat rodinný domek ve východních Čechách. Byly tam ale děti, takže jsme nasadili slabý kukačky. Ty se nastěhovaly a měly snahu těm lidem vysvětlit, aby se odstěhovali. Jenže uplynul týden a ti lidi se nehnuli. Tak jsme nasadili agresivnější kukačky. Schovaly jim boty. Na zahradě udělaly pyrotechnickou show. Pobíhaly celé noci po domě. A bylo."

Na někoho stačí hlasitá hudba. Na jiného pes. Vždycky ale hraje hlavní roli strach a fantazie dlužníka. Představivost, co tihle chlápci taky můžou…

"Někdo se vzdá, když se tři noci nevyspí. A když je to profesionální neplatič, pro kterýho je neplatit nájem hobby, tak přitvrdíme. Natřeme třeba exkrementy po stěnách. Naopak když je ten člověk rozumnej, tak mu zaplatíme první nájem jinde. Tahle taktika platí hlavně na Romy," popisuje strategie kukaček Vadim.

Hlavně legálně

Tohle vše probíhá legálně. "Kdybychom do bytu vstoupili bez nájemní smlouvy, bylo by to porušování domovní svobody. Ale ve chvíli, kdy máme platnou nájemní smlouvu s pronajímatelem, vstoupit můžeme. Klidně i násilím. Rozbít dveře, pokud to pronajímateli nevadí. Nebo si pozvat zámečníka," vysvětluje Vadim.

A Leon dodává: "A všechno si nahráváme na kameru, aby nám člověk, který sice třeba rok nic neplatil, pak netvrdil, že měl na stolku zrovna sto tisíc a my jsme mu je vzali."

Jak vypadá práce kukaček v praxi? Může se stát, že o dluhu ani nevíte? Obsáhlou reportáž si přečtěte v aktuálním čísle magazínu Pátek.

Dále v magazínu:

  • Václavák už lidem nedoporučuji. Rozhovor s Markem Bakerem, autorem bedekrů o Česku.
  • Dotknout se Slunečnic. Změní 3D skeny trh s uměním?
  • Výbušná po tátovi, Velký rozhovor s herečkou Jenovéfou Bokovou.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...