Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Web pomůže rodičům vybrat vhodné počítačové hry

Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec s notebookem (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nový web Jakouhru.cz poradí rodičům, při kterých počítačových hrách se jejich potomci mohou něco nového přiučit a které hry jsou naopak nevhodné. Portál vytvořila společnost Scio, která připravuje například přijímací testy na střední a vysoké školy.

Podle průzkumu herní asociace hraje v České republice videohry téměř třetina populace. V drtivé většině se jedná o děti do 18 let.

"Mezi hrami jistě najdete takové, v nichž jde jen o počty mrtvol a brutální násilí, ale i takové, které naučí vaše děti důležité dovednosti, a to lépe než kdokoliv jiný. Hry rozvíjejí logické myšlení, vyžadují promýšlet strategii, naučit se týmové spolupráci, osvojit si vedení, plánování, řešení krizových situací, budují kreativní přístup, trénují v komunikaci, učí cizí jazyky a další soft i hard skills. A zároveň děti neuvěřitelně baví," tvrdí autoři portálu s tím, že už i některé firmy hledají své manažery mezi nejúspěšnějšími hráči.

ČTĚTE TAKÉ:

U her autoři nového webu určují jejich vhodnost podle věku dítěte a žánr, například akční, strategické, logické nebo sportovní. Rozlišují také, zda se jedná o hry určené pro osobní počítač, nebo pro herní konzole různých výrobců. Hodnotí se, zda hra dokáže dítě naučit spolupráci, jazykům nebo se při hraní seznámí například s fenoménem nezaměstnanosti nebo stáří. Jako možná rizika se pak zohledňuje násilí, nevhodná mluva nebo chování. U provedení hodnotitelé oceňují grafiku či zábavnost.

Rodiče najdou na stránkách také popis hry a doporučení, o čem s potomkem ohledně hry mluvit. Třeba u sportovní hry je prý dobré probrat, jaký sport dítě baví, jestli ke sportu patří agresivita a jak dítě snáší porážku.

Hry hodnotí tým Scia, který jinak připravuje nejrůznější vzdělávací programy. "Způsob hodnocení tak odráží pedagogický přístup, pohled odborníků na počítačové hry, stejně jako hledisko dětské a vývojové psychologie," uvedli zástupci společnosti. Ke hrám se zároveň budou moci vyjadřovat registrovaní uživatelé.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...