Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Na jaké televizi bude Zeman udělovat řády k 28. říjnu? Napětí Zeman - ČT trvá

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Generální ředitel České televize Petr Dvořák osloví prezidenta Miloše Zemana, zda má veřejnoprávní televize připravovat přenos projevu na svátek 28. října. ČT se na prezidentskou kancelář obrátila v červnu, dosud ale nedostala konkrétní odpověď. Dvořák to ve středu uvedl na veřejném zasedání rady ČT.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že Hrad na dopis odpověděl a rozhodnutí padne brzy.

„Ten termín se blíží, a přestože jsme oslovili kancelář prezidenta republiky na začátku června, nemáme konkrétní odpověď. Mám v plánu psát dopis přímo prezidentu republiky, aby nám dal vědět, jestli máme počítat s tím, že budeme předávání státních vyznamenání 28. října vysílat, nebo ne,“ řekl Dvořák. Reagoval na dotaz radního Vratislava Dostála, který se šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala ptal, jak zpravodajství ČT po několika napjatých událostech s prezidentem vychází.

Pokažený projev

„My o panu prezidentovi a jeho aktivitách informujeme. Projev 28. října bychom rádi vysílali. Už jsem v tomto ohledu na začátku června oslovil pana kancléře (Vratislava) Mynáře, abychom se tentokrát začali připravovat opravdu včas,“ uvedl Šámal s tím, že zatím přišlo pouze vyjádření, že Hrad děkuje za zájem a nabídku zváží. Včasné rozhodnutí podle něj může předejít technickým nedostatkům, které se dostavily loni, kdy přenos postihl desetiminutový výpadek. „Aby nám tam zase nevypadnul proud a navzájem jsme se neosočovali, kdo má horší elektrikáře,“ řekl v nadsázce Šámal.

Mluvčí prezidenta Ovčáček řekl, že o tom, kdo bude přenos vysílat, zatím není rozhodnuto. „Byli jsme osloveni ČT dopisem, na který jsme odpověděli,“ uvedl. „Žádné rozhodnutí z naší strany ještě nepadlo, ale věc bude dořešena v blízké době,“ dodal.

Z uplynulých sporů s prezidentem Šámal zmínil loňský Zemanův projev, ze kterého vinou editora vypadla zmínka o podnikateli Zdeňku Bakalovi. Důsledky tehdy podle Šámala pocítil potrestaný editor i samotné zpravodajství, které posílilo editorskou kontrolu. „Máme zájem informovat o všech aktivitách hlavy státu a snažíme se,“ dodal Šámal. Další událostí byla letošní stížnost Hradu na neodvysílání briefingů mluvčího Jiřího Ovčáčka v přímém přenosu. „Velká rada konstatovala, že není povinností České televize všechny tiskové konference mluvčího prezidenta přenášet živě a že pokud všechny důležité informace, které tam padnou, prezentuje ve svém vysílání, plní svou povinnost. Tím předpokládám, že je tato záležitost vyřešena,“ uvedl Dvořák.

Spor o povinné živé přenosy pokládá za uzavřený i Ovčáček. „Pokud jde o přenosy mých tiskových konferencí, kde prezentuji stanoviska prezidenta republiky, domnívám se, že hrany byly v zásadě obroušeny,“ sdělil.

K pravidelným projevům prezidenta Zemana patří rovněž vánoční poselství, které již dvakrát připravovala televize Nova, a ČT je vysílala na programu ČT24. „Záleží na rozhodnutí prezidenta, jaký postup zvolí v letošním roce,“ dodal Dvořák.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...