Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Ředitel ČT nesouhlasí s financováním televize díky reklamě

Generální ředitel ČT Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel ČT Petr Dvořák. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Generální ředitel České televize Petr Dvořák chce v létě s radou televize řešit možnosti dalšího financování tohoto veřejnoprávního média. Se zvyšováním koncesionářských poplatků nebo podílu reklamy nepočítá, cestu vidí v úpravě odvodů daně z přidané hodnoty. Dvořák to dnes uvedl na konferenci o evropských standardech v médiích, která se konala v Senátu.

"Nejsem zastáncem toho, aby se Česká televize vrátila ke způsobu financování prostřednictvím reklamy, protože to, že té reklamy nemá moc, tak ji velmi osvobozuje a umožňuje jí být opravdu nezávislou na jakémkoli koaličním tlaku," uvedl Dvořák. Případné zvýšení koncesionářských poplatků nenajde podle něj podporu ve Sněmovně, byť by bylo nejjednodušším řešením.

ČT je ale podle svého ředitele v "nekonkurenční pozici" vůči komerčním televizím, které si mohou do nákladů započítat daň z přidané hodnoty. Pokud by byla ve stejné pozici, umožnilo by jí to podle ředitele jednodušeji naplánovat budoucnost. "Na druhou stranu chápu, že těch 630 milionů (korun), které bychom měli letos odvést do státního rozpočtu na DPH, může ministru financí někde chybět," dodal Dvořák.

Kdo by měl vybírat rady ČT a ČRo?

Řečníci na konferenci zdůrazňovali nezastupitelnost role veřejnoprávních médií. Podle místopředsedkyně Senátu a ČSSD Aleny Gajdůškové, která konferenci pořádala, je jejich existence jednou ze základních podmínek fungování demokratického státu. Důležité je podle ní také dodržování nezávislosti médií, jejichž činnost kontrolují rady volené Sněmovnou. "Každá účelovost se dříve nebo později obrátí proti svému tvůrci," dodala.

Reagovala tak mimo jiné na vystoupení moderátorky a dosavadní zaměstnankyně ČT Daniely Drtinové, podle níž by členy rady ČT a Českého rozhlasu neměli vybírat poslanci. Členové těchto rad mohou být zvoleni opakovaně a mohou být Sněmovnou odvoláni. Jsou tak na politicích závislí. Lepším modelem by podle Drtinové bylo, kdyby Sněmovna členy rad pouze potvrzovala a každé odmítnutí by musela zdůvodnit, případně by rady vybírala spolu se Senátem nebo prezidentem.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!