10. dubna 2018 7:37, aktualizováno  7:46 Lidovky.cz > Byznys > Média

Šéf Facebooku Zuckerberg bude vypovídat před výbory Kongresu USA

Mark Zuckerberg míří na jednání s americkými senátory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg míří na jednání s americkými senátory. | foto: Reuters

WASHINGTON Šéfa společnosti Facebook Marka Zuckerberga čekají dvě svědecká slyšení v Kongresu Spojených států. V úterý bude Zuckerberg vypovídat na společné schůzi právního a obchodního výboru Senátu a ve středu pak ve výboru Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod. Zákonodárci od něj chtějí slyšet, jak provozovatel sociální sítě pečuje o soukromí a data uživatelů.

Facebook v posledních týdnech čelí několika skandálům, neboť se ukázalo, že analytické společnosti mohly zneužít osobní údaje uživatelů. To je případ společnosti Cambridge Analytica, která získala přístup k až 87 milionům dat uživatelů, údaje pak využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.

Facebook sám navíc upozornil na možnost, že osobní údaje prakticky všech uživatelů sítě se mohly dostat do nepovolených rukou. Síť totiž umožňovala hledat osoby podle e-mailu či telefonu, což mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce je již zablokována.

Pozvání na úterní zasedání výboru dostali také šéfové společností Google Sundar Pichai a Twitter Jack Dorsey, ti ale na rozdíl od Zuckerberga nebyli zařazeni na seznam svědků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!