Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Šéf ruských vyšetřovatelů chce blokovat internet podle vzoru Číny

Počítač - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítač - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

MOSKVA Pro využití čínské praxe při blokování internetu se v pondělí vyslovil šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. V článku, který zveřejnil list Kommersant, doporučuje omezení vlivu zahraničních médií s cílem „ochránit národní informační prostor“.

„V rozumné míře by Rusko mohlo plně využít čínskou zkušenost,“ napsal Bastrykin s odkazem na praxi Pekingu, který blokuje přístup k velké části zahraničních webů, zakazuje cizincům působit v čínských médiích a povoluje přístup jen k takovým webovým stránkám, jejichž správa a technické zázemí se nachází na čínském území.

Na veřejných místech, kde je přístup k internetu, zejména na školách a v knihovnách, by podle šéfa ruských vyšetřovatelů měl být instalován filtr, který znemožní uživatelům přístup ke „škodlivým“ webovým serverům. Zablokovány, a to bez soudního příkazu, by měly být veškeré internetové služby, které cenzura označí za extremistické.

Historická pravda o referendu

Zvláštní pozornost Bastrykin v článku věnoval ukrajinskému Krymu, který Rusko před dvěma lety násilně anektovalo. Na poloostrově se podle něj „objevují pokusy podněcovat protiruské smýšlení a falzifikovat historickou pravdu“. Projevují se prý hlavně zpochybňováním výsledků referenda, v němž se v roce 2014 většina krymských obyvatel vyslovila pro připojení k Rusku.

Popírání výsledků referenda by podle Bastrykina mělo být trestně postižitelné stejně, jako je například trestné popírání holokaustu v Izraeli nebo popírání genocidy Arménů ve Francii a některých dalších zemích.

Bastrykinův návrh v pondělí podpořil šéf krymské správy Sergej Aksjonov. „Každý, kdo se pokusí zpochybnit výsledky krymského referenda, je lhář a provokatér. Popírání výsledků by mělo spadat pod zákon postihující extremismus,“ řekl Aksjonov agentuře TASS.

Referendum na Krymu zorganizovala ruská okupační správa v březnu 2014. Podle oficiálních statistik se v něm při volební účasti 83 procent pro spojení s Ruskem vyslovilo přes 96 procent hlasujících. Výsledky referenda, které se konalo v rozporu s ukrajinskou ústavou, neuznala Evropská unie, USA a mnoho dalších zemí. V rezoluci je odsoudilo Valné shromáždění OSN.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...