Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Šéfem ČTK bude Hreha, bývalý sekretář Janečka v České televizi

Radim Hreha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Hreha | foto: ČTK

PRAHA Novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře bude od října šestapadesátiletý Radim Hreha, bývalý šéf Slovenské televize. Rozhodla o tom dnes Rada ČTK, která vybírala mezi pěti uchazeči.

Ve funkci nahradí Milana Stibrala, který se rozhodl odejít na konci září do důchodu. Oznámila to předsedkyně rady Pavla Valčáková.

Podle předsedkyně Hreha zvítězil těsnou většinou jednoho hlasu. Ve volbě porazil Jiřího Majstra, dosavadního Stibralova náměstka, i další tři kandidáty Jiřího Hlaváčka, Václava Novotného a Aleše Ptáčka.

Radim Hreha dosud působí jako ředitel speciálních projektů společnosti KIT Digital. V tuzemských médiích ani ve veřejnoprávních institucích ale není nováčkem. 

Před třemi lety například krátce vedl sekretariát generálního ředitele České televize Jiřího Janečka. Po pouhém měsíci ale místo opustil poté, co proti jeho angažmá ve veřejnoprávní televizi protestoval v tisku moderátor Jan Kraus.

Kraus Hrehu nařkl, že je spojený s "lobby komerčních televizí". Hreha totiž před příchodem do ČT byl šéfem serveru Česká média, který provozuje mediální podnikatel Jaroslav Berka.

Ten má v Česku široké mediální aktivity. Vlastní regionální televizní studia, která vysílají na společných kmitočtech s Primou, chystá dvě digitální televize, zajišťuje analýzy pořadů pro Radu ČT.

Berkův jiný bývalý podřízený, který před časem nahradil v čele serveru Česká média právě Hrehu, Jan Bohdal byl nedávno poslanci zvolen jedním ze sedmi členů právě kontrolní Rady ČTK.

Do čela Janečkova sekretariátu nastoupil Hreha od března 2006. Krátce potom dal Jan Kraus ČT ultimátum - buď odejde on, nebo Radim Hreha. Ten se rozhodl odejít sám a Janeček mu v tom nebránil.

Hreha se později stal šéfem veřejnoprávní Slovenské televize, byl jím od prosince 2006 do prosince 2007. Rada Slovenské televize odvolala Hrehu z funkce, neboť jí vadilo neplnění zákonných povinností televize i špatná finanční situace instituce.

Teď Hreha nahradí odcházejícího Milana Stibrala, který ČTK vedl šestnáct let, od června 1993.

ČTK je největší tiskovou agenturou v České republice. Má 16 domácích poboček a devět zahraničních a celkově zaměstnává
365 lidí. V loňském roce vykázala tržby 331 milionů korun a zisk 18,4 milionu korun.

Agentura je navzdory svému statutu veřejnoprávního média od roku 1996 plně finančně soběstačná a nepobírá žádné dotace ze státního rozpočtu.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?