17. září 2009 15:03, aktualizováno  15:59 Lidovky.cz > Byznys > Média

Šéfem ČTK zůstane 'na přání zaměstnanců' Stibral, Hreha nenastoupí

Milan Stibral, generální ředitel ČTK | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Stibral, generální ředitel ČTK | foto: ČTK

PRAHA Generální ředitel České tiskové kanceláře Milan Stibral bude ve funkci pokračovat. Jeho rezignace je podle Rady ČTK neplatná a on sám ji vzal navíc zpět.

Radim Hreha, kterého radní zvolili 20. srpna, tedy ředitelem od října nebude, jelikož jeho zvolení dnes rada zrušila. Jak dál vyplývá z dnešního usnesení Rady ČTK, Stibral hodlá zůstat ve funkci do konce svého volebního období - tedy do června 2011.

Předsedkyně rady Pavla Valčáková LN řekla, že pro usnesení bylo šest členů rady, proti hlasoval jeden.

"Pan Stibral postavil zpětvzetí své rezignace jednak na tom, že ho zaměstnanci žádali, aby to vzal zpět, a současně se zjistilo - protože jsme si jako rada vyžádali právní expertízu -, že rezignace nebyla platná, protože ji pan Stibral podal jenom Radě ČTK a ne také druhému účastníku, to jest ČTK jako zaměstnavateli. Nepokládal to za nutné, a ono to nutné bylo," řekla LN Valčáková.

"Tím zaniklo i výběrové řízení i výběr generálního ředitele," doplnila.

"Nový generální ředitel sice byl zvolen, ale právě protože jsme se po jeho zvolení dozvěděli různé skutečnosti a veřejnost na to reagovala velice negativně, se jmenováním jsme váhali. Takže on (Radim Hreha - pozn. red.) nemá jmenování a ČTK k němu tudíž nemá žádný právní vztah," řekla předsedkyně Rady ČTK.

Proti Hrehově zvolení protestovali před nedávnem odboráři tuzemských veřejnoprávních médií, sdružení v Odborovém svazu Media. Podle Valčákové ale nebylo dnešního rozhodnutí rady namířené proti Hrehovi, nýbrž, jak řekla, "na ochranu a na přání zaměstnanců a na uchování klidného pokojného pracovního vztahu v ČTK".

Hreha zatím nechce rozhodnutí rady komentovat, neřekl ani, zda se proti němu bude bránit třeba soudní cestou. "Vyjádřím se poté, co obdržím písemné stanovisko Rady ČTK," sdělil LN.

"S radou se nikdo soudit nemůže, protože rada není právní subjekt. A s ČTK se podle mě taky nemůže soudit, protože ČTK nemá k panu Hrehovi žádnou povinnost, nebyl jmenovaný do funkce a současný generální ředitel neodstoupil," míní Pavla Valčáková.

ČTK, Ondřej Aust